preloder

Archiwum

W dniach 6-8 kwietnia 2018 r. na terenie Stanicy Gdyńskiego Hufca im. Obrońców Gdyni miało miejsce kolejne spotkanie robocze naszych Instruktorów z kadrą regionu Bremy Niemieckiej Organizacji Skautowej BdP (Bund der Pfadfinderinnen und Pfadfinder) w ramach współpracy pomiędzy naszymi środowiskami skautowymi. Pracowaliśmy nad programem wspólnego polsko-niemieckiego obozu, który odbędzie się latem, tym razem na terenie Polski w Czernicy.

W zeszłym roku przeprowadziliśmy wspólny obóz w ramach Niemieckiego Narodowego Jamboree w Grosserlang koło Berlina (BdP Bundeslager – BuLa2017). Dodatkowo nasz hufcowy zespół zagraniczny wraz ze stroną niemiecką pracowały nad szczegółami nowego wspólnego projektu #bePoMan, którego celem będzie realizacja wspólnych celów nie tylko podczas akcji letnich czy też pojedynczych wydarzeń międzynarodowych, ale również w trakcie całego roku harcerskiego. Współprace zagraniczną zamierzamy wpleść w nasze plany pracy drużyn!

Nasi Goście mieli okazję poznać nasze miasto, odwiedzić Muzeum Emigracji, oraz dzięki uprzejmości CWM ZHP zwiedzili Flagowy Jacht Związku Harcerstwa Polskiego “Zawisza Czarny”.

Kulminacyjnym momentem naszego spotkania i podsumowaniem dotychczasowych sukcesów było uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy władzami Hufca Gdynia i regionu BdP Bremy, zapowiadającego dalszą, stalą współpracę naszych środowisk. Podpisanie listu odbyło się w obecności pełnomocników ds. zagranicznych zarówno Chorągwi Gdańskiej jak i regionu BdP Bremy.

pwd. Grzegorz Pardyka
Zespół ds. zagranicy
Chorągwi Gdańskiej

W minioną sobotę, tj. 07.04.2018 r. odbyło się „Rzymskie spotkanie z wiosną” Seniorów Chorągwi Gdańskiej ZHP. Po raz kolejny gospodarzami tego wydarzenia był Krąg Seniorów „Krajka” z Hufca ZHP Czarna Woda.

Wiosnę na Kociewiu przywitali seniorzy z Chorągwi Gdańskiej ZHP, a także – przewodnicząca Kręgu Seniorów „Szafrany” hm. Janina Szafrańska z Hufca ZHP Skierniewice. Spotkanie rozpoczęło się od poczęstunku przy kawie. Po nim seniorzy wyruszyli na wycieczkę autokarową do Fojutowa, gdzie znajduje się akwedukt –  wyjątkowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach. Zwiedzanie i spacerowanie po okolicy odbyło się w wyjątkowej aurze. Kolejnym punktem programu po powrocie do Czarnej Wody było obrzędowe topienie Marzanny. Kukła zatopiona – wiosna przywołana! Na koniec seniorzy biesiadowali przy ognisku harcerskim.

pwd. Dorota Skrzyńska
Szef zespołu promocji
Hufca ZHP Czarna Woda

FREE TIME FESTIWAL to bank pomysłów, jak twórczo i przyjemnie spędzać czas wolny. Projekt adresowany jest do osób preferujących aktywny i zdrowy styl życia, nielubiących się nudzić, poszukujących nietypowych i ciekawych atrakcji turystycznych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

„Co będzie można zobaczyć, w czym uczestniczyć?

Lista atrakcji przygotowanych przez wystawców jest imponująca (ponad 100!) i są to m. in.: prawdziwy obóz harcerski, mini boisko do piłki siatkowej i nożnej, mini stadion lekkoatletyczny, pokazowe akwarium, park trampolin, tory testowe dla rowerów, możliwość ślizgów na 20-metrowym torze wodnym skimboard, zawody wioślarskie na ergometrach, ćwiczenia na trenażerach ruchu, nauka jazdy na rolkach, pokazy parkourowo-akrobatyczne, wystawa rowerów nietypowych: trójkołowych, poziomych, customowych i transportowych, zabawy żeglarskie, kreatywne eksperymenty i animacje dla dzieci, warsztaty linorytu, garncarstwa i budowania latawców, spotkania z mistrzami sportu i sławnymi podróżnikami, koncerty carillonowe i… to jeszcze nie wszystko!”

//trojmiasto.pl//

Podczas festiwalu stworzyliśmy nasz mały obóz.  Uczestnicy iwentu w Amber Expo przeżyli z nami kilka harcerskich zadań. Tworzyliśmy wspólnie prawdziwy spektakl ogromnych baniek mydlanych, graliśmy w gry planszowe o rozmiarze XXL. Każdy odwiedzający stworzył swoja niepowtarzalną chustę harcerską. Uczyliśmy technik harcerskich jak ułożyć idealne ognisko, jak wyznaczyć azymut przy pomocy kompasu, jak wygląda pierwsza pomoc w nagłych wypadkach. Zwiedzający Free Time Festiwal zobaczyli czym jest harcerskie obozowe życie w namiocie ale nie tylko dzięki przygotowanej wystawie o nas wiele osób mogło po wspominać stare dobre czasy w mundurze, zobaczyć jak teraz wygląda idący z duchem czasu Związek Harcerstwa Polskiego. To niezapomniane dwa dni wspaniałej pracy. Dziękujemy wszystkim harcerzom i instruktorom zaangażowanym w to przedsięwzięcie – bez Was by się to nie udało. Pozostaje nam planować nasz obóz podczas Free Time Festiwal 2019.

phm. Adrian Łukaszewski
Szef Referatu Nieprzetartego Szlaku