preloder

76. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ

76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

W Sopocie uroczystości 76 rocznicy powołania Armii Krajowej odbyły się pod pomnikiem w Parku im. Sanitariuszki Inki. Uroczystość odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Gdynia. Wzięli w niej udział Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i Orkiestra Reprezentacyjna MW. Wśród uczestników obchodów byli także przedstawiciele władz miasta, uczniowie sopockich szkół, mieszkańcy, a także przedstawiciele Hufca Sopot. W trakcie obchodów miało miejsce wręczenie wyróżnień Światowego Związku Żołnierzy AK. Odznaczenia wręczył prof. Jerzy Grzywacz, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Martyna Zakrocka
Hufiec ZHP Sopot

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.