Harcerzu, wyjdź w teren! BTH z terenoznawstwa w Sopocie

W dniach 20-22.03.2015 odbył się BTH z zakresu Terenoznawstwa. Organizatorem głównym był zespół instruktorów i wędrowników z Hufca ZHP Sopot pod wodzą HO Łukasza Domańskiego. Do współpracy przy programie zaproszeni zostali członkowie grupy Navigatoria znani z organizacji INO i ANO na terenie trójmiasta, pan Mariusz Hajduk, prezes sopockiego PTTK i wieloletni instruktor ZHP i ZHR oraz szef Inspektoratu Turystycznego Chorągwi phm. Grzegorz Święcicki.

BTH zaczynał od podstaw - Navigatoria pokazały jak prawidłowo posługiwać się kompasem i mapą, aby przećwiczyć te umiejętności w praktyce sobotniego poranka na sześciokilometrowym INO szkoleniowym w urokliwych okolicach Dąbrowy. Piątek zakończył się kawiarenką podróżniczą, podczas której przy cieście i kawie uczestnicy na zasadzie speed dating mieli okazję porozmawiać ze sobą na zasugerowane tematy turystyczno-terenoznawcze. Kelnerzy bezszelestnie przemykający pomiędzy stolikami oferowali babeczki, szarlotkę, wykwintną aromatyczną herbatę oraz sok.

Wracając jednak do soboty, po INO Navigatoria podzieliły się z nami doświadczeniem i dobrymi praktykami w organizacji imprez terenoznawczych. Po obiedzie pomimo śnieżycy wyruszyliśmy na małą grę rozrywkowo-kulinarno-terenową po mieście i okolicach. Zadanie: zlokalizować przysmaki - budynie, kisiele, babeczki, bite śmietany owoce itd. - a następnie, po powrocie na bazę, przyrządzić z nich wspaniały podwieczorek. Oceniło go Jury rodem z programu Master Chef. W trasie poza zbieraniem przysmaków (i odkrywaniem zmyłek - jaki podwieczorek można zrobić z ziemniaków?) nasz patrol ulepił bałwana. Po Master Chefie głos zabrał wspominany już pan Mariusz Hajduk, który opowiedział o działalności PTTK, oznakowaniu szlaków, o tym, dlaczego sopockie szlaki są ujęte w dwa żółte paski (a nie białe), jakie odznaki można zdobywać (i nie jest to wcale trudne!) i jakie uprawnienia można otrzymać w PTTK. Podzielił się ogromną wiedzą, serdecznie zaprosił harcerzy do współpracy i obdarował materiałami - mapkami sopockich szlaków i nie tylko - dostaliśmy również m. in. mapki i materiały dotyczące Gdyni, Pucka i Wejherowa. Kolejnym prelegentem był Kamil Jasiński, który opowiedział o swoich podróżach po Europie - Hiszpania, Włochy oraz o tym, jak to mieszkał w Londynie. Po kolacji nastąpiło świeczkowisko. Dnia następnego phm Grzegorz Święcicki poprowadził zajęcia ze szkiców terenowych. Biwak zakończono apelem połączonym z rozdaniem przypinek i materiałów od druha Mariusza Hajduka.
pwd. Joanna Karczewska HO
Hufiec Sopot