preloder

DMB Hufca ZHP Czarna Woda

W dniach 23-24 lutego 2018 r. odbył się biwak hufcowy w świetlicy „Senior Wigor” w Kulicach z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Obchody DMB2018 Hufca ZHP Czarna Woda zorganizowała 11 DH Szafirowe Szeregi im. rtm. Witolda Pileckiego. Pierwszy dzień był poświęcony bł. ks. phm. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu upamiętniając 73. rocznicę jego śmierci. Wspomnienie patrona polskich harcerzy uczciliśmy podczas czuwania modlitewnego w kulickim kościele. Wieczorami odbywały się quizy z wiedzy harcerskiej i zabawy, które integrowały nasze środowisko hufcowe. Sobotnie zajęcia oparte były na historycznym wydarzeniu, które zakorzeniło myśl o skautingu u naszego założyciela – Bitwa pod Mafeking. To właśnie podczas obrony tej twierdzy Badem-Powell wpadł na pomysł, żeby chłopców do 10 lat podzielić na patrole i przydzielić im odpowiedzialne zadania jak np. roznoszenie listów i rozkazów, trzymanie warty czy pierwsza pomoc. Stąd też harcerze przedpołudnie spędzili na zdobywaniu wiedzy i umiejętności z technik harcerskich. Następnie uczestnicy biwaku stoczyli bitwę o Mafeking, która wydarzyła się podczas wojny anglo-burskiej. Obchody święta przyjaźni zakończyły się uroczystym apelem i wręczeniem pamiątkowych dyplomów drużynom z naszego Hufca.

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Dorota Skrzyńska
Szef zespołu promocji
Hufca ZHP Czarna Woda

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.