preloder

Ekologia pod żaglami – podsumowanie

W Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku realizowany był projekt „Ekologia pod żaglami”. Jego głównym celem było podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, przybliżenie i popularyzacja wśród mieszkańców Województwa Pomorskiego wiedzy na temat ekologii Zatoki Puckiej. Zakładany cel udało się osiągnąć.

W ramach realizacji zadania uczestnicy projektu wraz z opiekunami mieli okazję żeglować na łodzi typu Drużyna. W trakcie rejsów prowadzono dyskusję na temat Zatoki Puckiej, chemizmu wód, żyjących w niej organizmach, obserwowano ptaki. Na pomoście prowadzono „połowy” krewetek i innych gatunków zwierzęcych i roślinnych, nie zabrakło prelekcji o odnawialnych źródłach energii oraz Programu Natura 2000.

Uczestnicy projektu rozszerzyli wiedzę z zakresu ekologii, odnawialnych źródeł energii,  biologii, chemii, geografii, a także nabyli umiejętności żeglarskie – poznali podstawowe nazewnictwo budowy jachtu oraz nauczyli się wiązania podstawowych węzłów żeglarskich, jak pracować żaglami, na sterze oraz pracy w charakterze członka załogi.

Zajęcia „Ekologia pod żaglami” zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku w ramach konkursu  na zadania z zakresu edukacji ekologicznej województwa pomorskiego (edycja 2018) w kwocie 29 920,00 zł.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z realizacji zadania.
Więcej zdjęć na fanpage HOM – www.facebook.com/HOMPuck

Z harcerskim pozdrowieniem,
hm. Sławomir Dębicki
Komendant HOM

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.