Hufiec Lębork stawia pomnik

25 września 2017 roku, w 50 rocznicę śmierci generała Stanisława Sosabowskiego, na skwerze przy Bibliotece Miejskiej w Lęborku (ul. Armii Krajowej 16), pod przyszłym pomnikiem gen. St. Sosabowskiego wmurowano urnę z ziemią z miejsc związanych z życiem i dziełem generała Stanisława Sosabowskiego.

W uroczystości wzięli udział harcerze, członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Generała Brygady Stanisława Sosabowskiego w Lęborku, władze samorządowe z burmistrzem Witoldem Namyślakiem na czele, radni, kombatanci i mieszkańcy Lęborka.
Pod cokół przygotowany na posadowienie popiersia Generała została uroczyście wmurowana urna z ziemią pochodzącą z miejsc związanych z życiorysem Generała. Urna ta zawierała ziemię z pól bitewnych – z warszawskiego Grochowa (bitwa warszawska w roku 1939) oraz spod Arhem-Driel (walki o wolność Holandii – Operacja Market-Garden we wrześniu 1944), ziemią ze Stanisławowa (obecnie Iwano-Fankiwsk na Ukrainie), czyli z miejsca urodzenia generała oraz ziemią z wojskowego Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie – miejsca spoczynku generała. Ceremonii wmurowania urny dokonał hm. Konrad Chmiel, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika oraz dh. Marta Kamrowska, aktualna drużynowa 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku, ponieważ to właśnie harcerze z lęborskich „Czerwonych Beretów” już od kilku dziesięcioleci systematycznie są inicjatorami wielu przedsięwzięć upamiętniających dzieło swego bohatera i jego dzielnych żołnierzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz żołnierzy Cichociemnych – emisariuszy z Anglii zrzucanych nad okupowaną Polskę ze spadochronu.

Urnę z ziemią poświęcił O.Kamil z Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku.
Na uroczystości po raz pierwszy usłyszeć można było wykonanie hymnu 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w nowej aranżacji lęborczanina Piotra Sadkowskiego i Sylwestra Kustusza.

7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku jest pierwszym w Polsce środowiskiem harcerskim, które – z wielką i życzliwą pomocą samorządowców – podjęło się ufundowania i wybudowania pomnika upamiętniającego dzieło swego bohatera. Ta inicjatywa jest efektem ponad 35 lat kontaktów lęborskich harcerzy ze środowiskiem weteranów 1SBS i Cichociemnych. Kilka lat wcześniej jednej z ulic w Lęborku nadano nazwę ul. Stanisława Sosabowskiego – mieszkańcy tej ulicy zostali zaproszeni przez harcerzy jako goście uroczystości odsłonięcia pomnika.

Jako wydarzenia towarzyszące uroczystościom już od połowy września trwają Lęborskie Dni Pamięci o gen. St. Sosabowskim. Między innymi około 1000 uczniów lęborskich szkół obejrzało w Kinie „Fregata” film pt. „Honor Generała”, w Muzeum w Lęborku udostępniono zwiedzającym wystawę pt. „Generał Stanisław Sosabowski – twórca i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej”, zaś w dniach 06-08.10.2017 roku zorganizowano Ogólnopolską Jesienną Grę Polową – plenerową imprezę odbywającą się cyklicznie w kolejne rocznice bitwy pod Arnhem od prawie 30 lat.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Lęborku, lęborscy harcerze oraz władze samorządowe Miasta Lęborka serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach związanych z upamiętnieniem dzieła gen. St. Sosabowskiego i Jego dzielnych żołnierzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Program uroczystości odsłonięcia pomnika generała brygady Stanisława Sosabowskiego w Lęborku w dniu 7 października 2017 roku:

14:00 – 16:00 – Piknik Militarno-Historyczny dla mieszkańców Lęborka – lokalizacja: Plac Pokoju w Lęborku (zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: pokazy służb mundurowych i starych pojazdów , prezentacja broni strzeleckiej, plenerowa wystawa nt. gen. Sosabowskiego i 1SBS, występy wojskowych i harcerskich zespołów muzycznych, grochówka z wojskowego kotła, zabawy dla dzieci i młodzieży itp.);
12:00 – 13:00 – Zwiedzanie Lęborka z przewodnikiem – zbiórka: Plac Pokoju przy Punkcie Informacyjnym;
14:30 – 16:00 – Projekcja filmu „Honor Generała” – spotkanie autorskie z Joanną Pieciukiewicz – Reżyserką filmu, a następnie – wykład Pawła Kudzia – dziennikarza – pasjonata historii nt. 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – wydarzenie otwarte, wstęp wolny – lokalizacja: Kino „Fregata”, ul. Gdańska 12-13;
16:10 – 16:45 – Zwiedzanie wystawy pn. „Generał brygady Stanisław Sosabowski – twórca i bojowy dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej” – lokalizacja: Muzeum w Lęborku ul. Młynarska 14/15 (wystawa udostępniona zwiedzającym od września do końca listopada br. – zawiera liczne unikatowe informacje i eksponaty uzyskane ze zbiorów m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum II Wojny Światowej – w tym np. mundur gen. St. Sosabowskiego, jak również od prywatnych kolekcjonerów – Jacka Dziedzieli i Dariusza Krakowiaka);
17:00 – 17:50 – Msza Święta w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła – lokalizacja: ul. Basztowa 8;
18:00 – 19:30 – Odsłonięcie pomnika generała brygady Stanisława Sosabowskiego – lokalizacja: skwer przy ul. Armii Krajowej 16;
19:30 – 20:30 – Wręczenie podziękowań w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz wystawa „Generał Stanisław Sosabowski patronem harcerskich drużyn” – lokalizacja: Ratusz Miejski, ul. Armii Krajowej 14.

Osobami odpowiedzialnymi w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku za przekazywanie oficjalnych informacji i kontakty z mediami są:
– hm. Konrad Chmiel – Przewodniczący Komitetu – Tel. 601 651 470
– hm. Krzysztof Siwka – V-ce Przewodniczący Komitetu- Tel. 607 196 363
– phm. Renata Kaczyńska-Maciejowska – Rzecznik Prasowy Komitetu – Tel. 601 910 509 – e-mail: renata.maciejowska@prospera.pl