Harcerze grają z WOŚP!

W Gdańsku Szczep ZHP przy SP 49 z Hufca ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa gra z WOŚP po raz dwudziesty trzeci, harcerze z Lęborka koordynują działalność wolontariuszy Orkiestry od początku, czyli po raz dwudziesty piąty, a harcerze z Bytowa współorganizują sztab po raz dwudziesty. Harcerze w Województwie Pomorskim aktywnie włączają się w pomoc dla noworodków i seniorów.

- Już po raz 23. jesteśmy Harcerskim Sztabem WOŚP zarejestrowanym w Gdańsku. Zaczynaliśmy w 1993 r. od kilku wolontariuszy. Z roku na rok ilość osób chcących grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy rosła, dziś dochodzimy do 70 osób. Od kilku lat oprócz naszych zuchów, harcerek i harcerzy do sztabu zgłaszają się osoby spoza ZHP, kwestują z nami także rodzice i opiekunowie harcerzy. Datki zbieramy na ulicach Gdańska, Wrzeszcza, Brzeźna, Zaspy, Żabianki i Sopotu – mówi Mariusz Dobrowolski, komendant Szczepu ZHP Hufca Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa działającego przy SP Nr 49 na ul. Legionów.

Harcerstwo uczy umiejętności na całe życie, także – ratowania życia. Dzięki obowiązkowym dla każdego drużynowego kursom pomocy przedmedycznej, a także zajęciach podczas zbiórek, zuchy i harcerze od najmłodszych lat wiedzą, co zrobić w razie wypadku i jak można pomóc do czasu przyjazdu karetki. Nabyte kompetencje wykorzystują w praktyce, jak np. Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Gdańskiej ZHP, który zabezpiecza medycznie wiele imprez, także 25. finał WOŚP w Gdańsku na Targu Węglowym. W ich namiocie będzie można nauczyć się podstaw pierwszej pomocy czy poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Sztab w Bytowie, którym współprowadzi Hufiec ZHP Bytów przygotowuje się już od końca grudnia. Wideo można zobaczyć na Facebooku: www.bit.ly/2iVYvSu. Zaplanowano tam wiele wydarzeń i aktywności: I Bytowski Bieg i Marsz „Rozgrzej serce z WOŚP”, seans filmowy „Przełęcz ocalonych”, loterię fantową, tradycyjną aukcję, a na wieczór fireshow, występy muzyczne i pokaz wyczynowej jazdy na motorze.

- Będziemy chodzić z puszkami cały dzień, opatulone po same szyje, żeby pomóc w ratowaniu życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki dla seniorów. Będziemy działać zgodnie z myślą Baden Powella "(...) a wtedy możecie uczynić to, co jest głównym obowiązkiem skauta, mianowicie pomóc tym, co się znajdują w potrzebie, wszelkim sposobem jaki jest w waszej mocy” - mówi Magdalena Szrywer z 5 Harcerskiej Drużyny Turystyczno-Ekologicznej „Zawieja” z Lęborka.
Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
phm. Marta Bednarska
Rzecznik Prasowy Chorągwi Gdańskiej ZHP
rzecznik@gdanska.zhp.pl
tel. 507 146 866

‹‹ wróć

Start  |  O nas  |  Zespoły  |  Program  |  Hufce  |  Ośrodki  |  Dokumenty  |  Media  |  Galeria       © 2011 Chorągiew Gdańska ZHP
Redakcja strony hm. Jacek Grzebielucha, promocja@gdanska.zhp.pl                                         Opieka techniczna phm. Andrzej Żmijewski, andrzej.zmijewski@zhp.net.pl
Chorągiew Gdańska na Fejsbuku