XIII Chorągwiany Turniej Antka Cwaniaka, czyli inwazja Zuchów w Kwidzynie

W pierwszy weekend października do naszego miasta zjechało 200 zuchów XIII Turniej Chorągwi Gdańskiej ZHP. W tym roku to przyjaciele książki A.Kamińskiego pt. „Antek Cwaniaka”. W pięknej kwidzyńskiej krainie, w bazie w Szkole Podstawowej nr 4 przebywało i bawiło się 15 gromad z całego województwa pomorskiego. Odwiedziły nas zuchy z: Pucka, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Malborka, Sztumu, Sadlinek oraz Kwidzyna. Celem spotkania było przeżycie przygód, jakie tylko mogą wydarzyć się w książkach.

Początek zuchowej zabawy uświetniły postacie z książek w piżamowym nastroju, które bawiły się w zumbowych rytmach prowadzonych przez dh Ewę Niewiadomską. Pląsanie wsparli harcerki i harcerze z 7 Kwidzyńskiej Drużyny Harcerskiej „Nieliczni”. Sobotnie przedpołudnie dzieciaki spędziły na biegu miejskim zorganizowanym przez 29 Kwidzyńską Specjalnościową Drużynę Harcerską „Zośka” przy współpracy z zaprzyjaźnionymi harcerzami. Kwidzyńskie zuchy miały zajęcia w Bibliotece Miejsko - Powiatowej i poznały historię o pewnym żołędziowym bohaterze. Zuchy z pozostałych Hufców poza ratowaniem księżniczki i szukaniem tajemniczej książki o jednym z mistrzów krzyżackich w miejscowym Tabularium, słuchali również legendy o bł. Dorocie w katedralnej kaplicy. Po przepysznym obiedzie odbyły się warsztaty w grupach. Zuchy pod okiem pwd. Beaty Lagowskiej oraz pwd. Wojtka Przysowy  przypominały sobie zasady udzielania pierwszej pomocy m.in. w razie skaleczenia. Druhny z Elbląga Paulina I Agatka uczyły  zuchowej majsterki,  tworząc własnego bohatera z włóczki. Późnym popołudniem gromady wzięły udział w warsztatach hm. Doroty Łoś prowadzonych metodą edukacji przez ruch. Podczas nich stworzyły książeczkę, którą wykorzystać można podczas śpiewania piosenki „Hej, daleka drogo”.
 
Wieczorem nastąpiła prezentacja przedturniejowego zadania, które polegało na tym, aby przygotować fragment ulubionej bajki lub ulubionego wiersza. Każda gromada wystąpiła znakomicie, a  przygotowane stroje były fantastyczne. Między występami phm Magdalena Jankowska (komendantka tegorocznego Turnieju) czytała legendy napisane przez uczestników biegu miejskiego. Wieczór zakończyły wspólne zabawy i pląsy zuchów z harcerzami.
 
Zakończenie Turnieju nastąpiło na Skwerze Harcerzy uroczystym wręczeniem dyplomów i upominków. Zuchy udowodniły, że są dzielne i zapowiedziały udział w kolejnym zadaniu na skautowym szlaku. Czuj!
 
O czym z dumą zameldowały
phm. Magdalena Jankowska
komendantka XIII Turnieju Antka Cwaniaka
hm. Dorota Łoś
hufcowa skryba 
fot.phm.A.Szatkowski
 

‹‹ wróć

Start  |  O nas  |  Zespoły  |  Program  |  Hufce  |  Ośrodki  |  Dokumenty  |  Media  |  Galeria       © 2011 Chorągiew Gdańska ZHP
Redakcja strony hm. Jacek Grzebielucha, promocja@gdanska.zhp.pl                                         Opieka techniczna phm. Andrzej Żmijewski, andrzej.zmijewski@zhp.net.pl
Chorągiew Gdańska na Fejsbuku