Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju 2015

Zapraszamy wszystkich Gdańszczan, harcerki i harcerzy z Gdańska i całej Chorągwi Gdańskiej na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbędzie się w Gdańsku na Dlugim Targu pod pomnikiem Neptuna, w czwartek 17. grudnia 2015 roku o godzinie 17:00. Uroczystość zostanie poprzedzona uroczystym przemarszem przybyłych harcerzy spod Domu Harcerza po ulicy Długiej.

Tegorocznym hasłem jest "Zauważ człowieka". Co to dla nas wszystkich znaczy?

XXI wiek, to czas globalizacji i licznych osiągnięć techniki w XXI w. Owocem ich jest coraz szybsze i nie zawsze łatwiejsze życie codzienne. W tych warunkach o wiele łatwiej zgubić drogę, którą każdy człowiek podąża w rodzinie czy społeczeństwie. Człowiek jest zmuszony prosić o pomoc drugiego człowieka. Nie przychodzi mu to łatwo. Trudno zwrócić się do kogoś z prośbą o dobre słowo, o poradę, życzliwe wysłuchanie i zainteresowanie się naszymi sprawami. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł. Trzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie. Czekają na człowieka, który ich zrozumie, nie zlekceważy i chętnie im pomoże. Są również i tacy, którzy nie chcą ujawnić swoich potrzeb, nieraz bardzo ważnych i pilnych. Ukrywają je. Czasami może to płynąć z ambicji, często z nieśmiałości. A może delikatność nakazuje im ukrywanie swoich potrzeb ? Takich ludzi niełatwo dostrzec. Trzeba ich po prostu szukać.

My, harcerze ZHP, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących
w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc. Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka. Niech obudzi i pogłębi w nas wrażliwość na cudze potrzeby.

phm. Jacek Grzebielucha
Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP