Podsumowanie Harcerskiej Akcji Zimowej 2016

Gdyby tak otworzyć juto rano oczy, przeciągnąć się, wstać z łózka i pójść do pobliskiej piekarni żeby kupić bułki od… Hobbita. Chwilę potem, jakby nic się nie stało wsiąść do autobusu prowadzonego przez Alicję z Krainy Czarów ubraną w jedną ze swoich bajecznych kreacji, gaworzącą z Królikiem. Autobus mknie, a po drodze mija wycieczkę Wikingów w sportowych spodenkach, śpieszących na Olimpiadę do Grecji. Ostatecznie odkryć, że twoje miejsce w pracy lub szkole jest kompletnie okupowane przez książki i księgi, bo twoim nowym sąsiadem jest Hermiona, przyjaciółka Harry’ego Potter’a i chętnie przećwiczy z tobą wymowę vilgardium leviosa. Drugie śniadanie? Zjemy na stoku narciarskim, a potem szybko wrócimy do pracy i na lekcje. Czy komuś zdaje się to mało prawdopodobne? 

Nam, Zespołowi Komunikacji i Promocji, po odwiedzeniu Harcerskich Akcji Zimowych naszej Chorągwi, zupełnie nie. Każdego dnia razem z uczestnikami byliśmy inspirowani przez kadrę nowymi zadaniami fabularnymi. Wyobraźnia zarówno prowadzących jak i uczestników frunęła daleko poza widnokrąg i powodowała, że wszyscy biorący udział w zimowisku wzajemnie naprowadzając się na kolejne elementy fabuły świetnie się integrowali. W Gdańsku trzeba było rozdać zaproszenia na urodziny Olave i Roberta Baden- Powell’ów postaciom z różnych bajek i opowiadań, które spacerowały w różnych częściach Gdańska, a także wcielać się w niektóre z nich, na przykład wspinając się na ściance wspinaczkowej, jak Tarzan.  Z kolei w Łazach na zimowisku Hufca ZHP Rumia Hobbici zaprowadzili nas na Pustkowie Samuga, gdzie igraliśmy ze smokiem z Samotnej Góry. Wielka szkoda, że nie było nas tam kiedy byli na wycieczce w Grecji na Olimpiadzie. Hufiec ZHP Sopot wyszedł poza świat magii i fantazji, trzeba było być nieustannie czujnym i uważnym jak na harcerza i tajnego agenta przystało. Harcerskie Biuro Śledcze rozwiązywało zagadki kryminalne i łapało bandytów. W tym samym czasie odbywał się również kurs zastępowych, których rekrutowano do Akademii Q. Miejmy nadzieję, że i Ci młodzi adepci będą wkrótce rekrutować nowych członków swojego zastępu. 

Na Pomorzu brak śniegu zastępowała dobrze stworzona fabuła, w górach z pogodą natomiast bywało różnie. Gdy na stoku narciarskim to po śniegu, gdy na szlaku to po drodze. Tak było w Szczawnicy, gdzie w tym roku wybrał się Hufiec ZHP Lębork. W trakcie harcerskich ferii udało nam się także odwiedzić Hogwart i zagrać w Quidditcha razem z członkami Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz - Oliwa. Niektóre środowiska bawiły się stacjonarnie, korzystając z oferty trójmiejskich atrakcji: łyżew, Centrum Experyment, czy gokartów.

W tym roku zimowisko w Pomorskim trwało od 15. do 28.02.2016 roku. W Chorągwi Gdańskiej harcerze oraz zuchy bawili się zarówno na wyjazdowych jak i stacjonarnych formach wypoczynku. Środowiska, które wyjechały, zwiedziały głównie województwo Pomorskie, ale odwiedziliśmy też Zachodnio-Pomorskie, Dolnośląskie i Małopolskie. Podczas Harcerskiej Akcji Zimowej 2016 na 20 hufców odbyło się 36 różnych form wypoczynku. Podczas zimowisk, biwaków, czy imprez jednodniowych każda metodyka znalazła zajęcia adekwatne do swojego wieku i metod pracy. Liczba zadowolonych uczestników jest równa liczbie uczestników i wynosi 1029. Nad tym żeby nasi harcerze wesoło i pożytecznie spędzili czas podczas ferii zimowych czuwało 129 instruktorów Chorągwi Gdańskiej. 

Brak śniegu zimą nam niestraszny, bo harcerz świetnie potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, czego ZKiP sam doświadczył świetnie bawiąc się na zimowiskach. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację HAZ-u 2016 i czekamy na jeszcze większą dozę fantazji za rok!
 

Harcerskie Ferie w Chorągwi Gdańskiej ZHP 2016 - Wideo
 

phm. Agnieszka Drewniak
członek zespołu ds. komunikacji i promocji
Chorągwi Gdańskiej ZHP

 

‹‹ wróć

Start  |  O nas  |  Zespoły  |  Program  |  Hufce  |  Ośrodki  |  Dokumenty  |  Media  |  Galeria       © 2011 Chorągiew Gdańska ZHP
Redakcja strony hm. Jacek Grzebielucha, promocja@gdanska.zhp.pl                                         Opieka techniczna phm. Andrzej Żmijewski, andrzej.zmijewski@zhp.net.pl
Chorągiew Gdańska na Fejsbuku