Po operacji NEON

W dniach 25-26 lutego odbyła się IV edycja fabularyzowanego rajdu „Lekcja Historii - Cichociemni” pod nazwą Kryptonim NEON organizowanej przez Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy w 76 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Ojczyzny. Wzięło w nim udział 76 harcerzy z Redy, Rumi i Wejherowa oraz prawie 40 osób kadry.

Uczestnicy spotkali się w Wejherowie, skąd autokarami dowieziono ich na miejsce startu w Kostkowie. Trasa wiodła lasami przez Dąbrówkę do poligonu w Lisewie. Na trasie wprowadzono uczestników w fabułę rajdu, mieli oni przemycić przez las ukryte pieniądze i dokumenty i ukrywać się przed patrolami Niemców. Uczestnicy wyrabiali sobie dokumenty z pieczątkami na wzór niemieckich dokumentów wystawianych w okupowanej Polsce, musieli również rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa. W Dąbrówce wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez leśniczych, po czym ruszyli dalej w trasę na podstawie mapy. Po przekroczeniu „granic” poligonu zaczęli zajęcia ze wspinaczki, musieli odszukać zakopane przedmioty za pomocą wykrywacza metali, odbyli szkolenie strzeleckie i po zjedzeniu gorącej zupy udali się do bunkra- miejsca zakwaterowania. W szpitalu polowym musieli opatrzeć rannych po bitwie, co było nie lada wyzwaniem, gdyż organizatorzy zaopatrzyli „chorych” w bardzo realistycznie wyglądające pourywane nogi i ręce. po szpitalu w namiocie typu NS Instruktorzy Centrum Szkoleń Specjalistycznych CSS9MM przeprowadzili prezentację na temat broni palnej i cięciwowej, by pokazać jakiej broni używano podczas II wojny światowej a jakiej używa wojsko dziś. Dzięki udosteęnieniu sprzętu przez Stowarzyszenie ,,KRS FORMOZA " udało się przeprowadzić profesjonalne zajęcia na strzelnicy .

Nazajutrz uczestnicy mogli wziąć udział w przejażdżce wozami bojowymi po poligonie, otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz podziękowania.
W przygotowaniach instruktorom Kręgu Cz.B. i komendantowi Lekcji Historii, druhowi pwd. Krzysztofowi Konopczyńskiemu pomogli członkowie Stowarzyszenia Militarni Gniewino i M.O.S.T. Rangers z Lęborka, którzy przygotowali atrakcje na poligonie. Pogoda dopisała, humory również. Chętnych zapraszamy znowu za rok.
Fotorelację przygotowali dh Krzysztof Karczewski i dh Mariusz Piotrowski

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
phm. Aleksandra Piotrowska
Hufiec ZHP Rumia

‹‹ wróć

Start  |  O nas  |  Zespoły  |  Program  |  Hufce  |  Ośrodki  |  Dokumenty  |  Media  |  Galeria       © 2011 Chorągiew Gdańska ZHP
Redakcja strony hm. Jacek Grzebielucha, promocja@gdanska.zhp.pl                                         Opieka techniczna phm. Andrzej Żmijewski, andrzej.zmijewski@zhp.net.pl
Chorągiew Gdańska na Fejsbuku