Lęborscy harcerze budują pomnik?

Popiersie generała będzie wykonane z brązu i umieszczone na kamiennym cokole. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz, dr hab. Tomasz Sobisz. Odsłonięcie pomnika planowane jest na dzień 7 października 2017 roku w trakcie Ogólnopolskiej Jesiennej Gry Polowej.

25 czerwca 1983 roku lęborscy harcerze z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów, jako jedni z pierwszych w Polsce, przyjęli imię gen. Stanisława Sosabowskiego, który stał się dla kolejnych harcerskich pokoleń niedościgłym wzorem dzielności, odwagi i męstwa, a także strategicznego myślenia, troski o podległych żołnierzy, osobistej godności, ale też uporu i konsekwencji w działaniu. Słowa naszego Patrona: „Trzeba chcieć, bardzo chcieć, a wolę marzeń w czyn zamieniać” stały się więc i naszym mottem.

Harcerze z 7HDCzB nieprzerwanie prowadzą wiele działań upamiętniających bohatera. Weterani z emigracyjnego Związku Polskich Spadochroniarzy w Anglii oddział Sheffield w 1989 r. wyróżnili harcerzy wręczając im proporzec poświęcony w miejscu bitwy w Holandii.

Przez lata zapomniany, honor generała Stanisława Sosabowskiego został przywrócony staraniem narodu holenderskiego. 31 Maja 2006 roku w Hadze Jej Wysokość Królowa Holandii Beatrix przyznała pośmiertnie generałowi Sosabowskiemu medal Brązowego Lwa.

Chcemy dla następnych pokoleń pozostawić pamięć o niezwykłym generale, dlatego zawiązaliśmy Społeczny Komitet Budowy Pomnika generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Lęborku.

Prosimy o wsparcie inicjatywy upamiętnienia wybitnego dowódcy i stratega, bohatera dwóch narodów – Polaków i Holendrów, twórcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w Holandii – we wrześniu 1944 roku pod Arnhem-Driel – w największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej pn. Market Garden, a we wrześniu 1939 roku bohatersko bronił Warszawy.

Wspomóż naszą zbiórkę wpłacając pieniądze na konto komitetu: 82-1240-5400-1111-0010-7043-8078. Lista darczyńców i inne informacje o budowie pomnika są zamieszczone na stronie: 7hdczb-lebork.pl/pomnik/.