TAK dla remontu harcówki w Nowym Porcie

W gdańskiej dzielnicy Nowy Port znajduje się SCHRON, miejsce które w swoje ręce wzięli harcerze i zuchy z naszego hufca. Młodsi i starsi, zebrani w gromadach zuchowych i drużynach harcerskich z kilku najbliższych dzielnic: Nowy Port, Letnica, Brzeźno czekają na miejsce w którym będą mogli się spotykać i przeżywać swoje przygody.

Zapraszamy do oddawania głosów na tej stronie: 
http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,290.html
 
Schron jest zbiorem kilku pomieszczeń w piwnicy komunalnego budynku, który jako hufiec otrzymaliśmy dzięki pomocy miejscowej Rady Osiedla, po tym jak jedna z naszych drużyn straciła swoją harcówkę. Harcówkę, w której swoje zbiórki organizowało kilka zuchowych i harcerskich grup. Niestety jest to lokal mocno zdewastowany, wymagający pracy nie tylko od nas ale również pomocy profesjonalnej firmy budowlanej, a tym samym dodatkowych i dość sporych nakładów finansowych. W tej chwili, dzięki własnej pracy, udało nam się wyremontować sieć elektryczną, zakupić część materiałów budowlanych oraz elementy do położenia podłogi. Niestety potrzeby są dużo większe.
 
Chcemy z tego miejsca zrobić miejsce spotkań, gdzie słowo SCHRON będzie naprawdę odzwierciedlać charakter tego miejsca. W ramach projektu musimy:
- wymienić okna we wszystkich pomieszczeniach
- wyremontować dwie toalety oraz wykonać łazienkę z prysznicem
- wyremontować i przystosować do możliwości prowadzenia zajęć dwa największe pomieszczenia (ok 25 m2 każde), w ramach ich urządzenia na poszczególnych ścianach znajdą się ekran do wyświetlania multimediów (namalowany), mini ścianka wspinaczkowa (nasz hufiec posiada kadrę wykształconą w zakresie działań wysokościowych i linowych) na ścianie (wysokość ok. 2,5 m)
- w najmniejszym pomieszczeniu (ok 11 m2) zrobić magazynek na sprzęt przydatny do prowadzenia zbiórek i spotkań
- wymienić drzwi w poszczególnych pomieszczeniach oraz przystosować ogromne i metalowe drzwi wejściowe do schronu
 
Dzięki współpracy z lokalnymi podmiotami wiemy, że ten krok, jakim jest wyremontowanie i przystosowanie schronu - pozwoli nam na pozyskanie kolejnych partnerów w zakresie jego wyposażenia (podstawowe meble, sprzęt multimedialny pomocy w prowadzeniu zajęć). Zatem ten pierwszy krok jest dla nas najtrudniejszy.
 
Po przystosowaniu schronu do działań, jako miejsca spotkań dla zuchów i harcerzy - lokal stanie się swoistym centrum harcerskiego świata w tej części Gdańska, w dzielnicach o bardzo niepochlebnych opiniach, gdzie każde działanie skierowane do dzieci jest wielce wyczekiwane. To właśnie schron będzie miejscem, które nasze zuchy będą mogły nazywać swoim drugim domem. Przecież każdy z nas, będąc małym brzdącem, budował swoje własne schrony, domki na drzewie, szukał miejsca, które mógł nazywać swoim. Zuchy (to nasi podopieczni w wieku od 6 do 10 lat) oraz harcerze (w wieku od 10 do 13 lat) takie miejsce znajdą tutaj.
 
Kto skorzysta na projekcie? Tu otwiera się morze możliwości naszych harcerskich działań. Skorzystają nasze gromady zuchowe i drużyny harcerskie, które w tym rejonie miasta liczą około 80 osób w wieku od 6 do 13 lat. Skorzysta cała dzielnica Nowy Port, gdyż schron będzie centrum wszystkich wydarzeń, eventów, działań - które nasi dzielni instruktorzy - drużynowi i drużynowe skierują do całych rodzin. Już teraz, nasi instruktorzy i my jako hufiec - jesteśmy współorganizatorami osiedlowych festynów (to my odpowiadamy za wszystkie ciekawe konkurencje i konkursy sportowe, za działania bardzo specjalnościowe i promocję aktywnego wypoczynku), mikołajek (skierowanych do najmłodszych mieszkańców dzielnicy) i innych bieżących działań (jak sprzątanie świata, wspólne dni dziecka itp.). Dzięki temu miejscu będziemy mogli przez wiele lat docierać do kolejnych pokoleń dzieci, które już teraz szacujemy w setkach.
 
Podsumowując zatem - chcemy stworzyć miejsce, które jako najbardziej przyjazne, harcerskie - posłuży wszystkim dzieciom i rodzicom do wspólnych spotkań, organizacji wspólnych działań i urozmaicenia naszej oferty skierowanej do wszystkich małych mieszkańców dzielnicy. Lokal już mamy, zrobiliśmy to co byliśmy w stanie przy zaangażowaniu własnych sił, w zakresie pozostałych prac - potrzebujemy pomocy profesjonalnej firmy wykonującej remonty.
 
Czym będzie schron i do czego będzie służył, między innymi:
- pozwoli na organizowanie gier i konkursów, zawodów, konwentów gier planszowych,
- zorganizujemy miniściankę dla najmłodszych,
- będzie miejscem spotkań dostosowanym do wyświetlania filmów i używania innego sprzętu multimedialnego (minikino),
- znajdzie się tam kącik zabaw i miejsce do odkrywania zuchowych i harcerskich tajemnic,
- będzie podstawowym miejscem zbiórek zuchowych i harcerskich,
- będzie centrum wokół którego będą się dziać takie działania jak: festyny rodzinne, mikołajki, dni dziecka, zajęcia z zakresu niewyjazdowego wypoczynku letniego i zimowego
 
Szacujemy, że niezbędne prace remontowe, zakup materiałów budowlanych, zakup niezbędnego wyposażenia (np. sanitarnego) będą kosztować 42.000,00 zł. Kwota dla nas duża, ale kwota niezbędna aby ożywić to miejsce tak aby schron stał się SCHRONEM.
 
hm. Artur Lemański
Komendant
Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk-Portowa

‹‹ wróć

Start  |  O nas  |  Zespoły  |  Program  |  Hufce  |  Ośrodki  |  Dokumenty  |  Media  |  Galeria       © 2011 Chorągiew Gdańska ZHP
Redakcja strony hm. Jacek Grzebielucha, promocja@gdanska.zhp.pl                                         Opieka techniczna phm. Andrzej Żmijewski, andrzej.zmijewski@zhp.net.pl
Chorągiew Gdańska na Fejsbuku