Hufiec ZHP Sopot skończył 70 lat!

14 czerwca na Molo w Sopocie odbył się uroczysty apel z okazji 70. rocznicy powstania Hufca ZHP Sopot, który kończył też okolicznościowy Rajd 70. lecia organizowany przez pwd. Dorotę Matusiak. Do dnia 30 listopada zostało przedłużone zdobywanie odznaki 70 lecia Hufca. W apelu uczestniczyło ponad 80 harcerzy i harcerek oraz Przyjaciele Hufca:

Przewodniczący Rady Miasta Sopotu - Pan Wieczesław Agustyniak,
Naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Sopotu - Pan Piotr Płocki,
Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP - hm. Artur Glebko i Skarbnik Chorągwi hm. Marek Boraczyński,
Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie - Bryg. Adam Polakowski - (dziękujemy za piękny prezent!),
Prezes Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Druh Jerzy Grzywacz,
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Sopocie - Pani Maria Starostka - (Harcerze mogli nocować w szkole podczas Rajdu - dziękujemy za gościnę!),
Prezes zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji - Piotr Harhaj, (dziękuję za kwiaty!).

Niech kolejne siedemdziesięciolecia mijają na wszechstronnym rozwoju Hufca!

Hufiec ZHP Sopot w ostatnich latach przeprowadził szereg działań i projektów dla dzieci i młodzieży oraz sopockiej, lokalnej społeczności. Przede wszystkim organizujemy atrakcyjne zajęcia, na których można wartościowo spędzić swój wolny czas: cotygodniowe zbiórki harcerskie i zuchowe, biwaki, na których poznajemy teren województwa pomorskiego (i nie tylko), obozy harcerskie i kolonie zuchowe, w tym rejsy żeglarskie i obozy w górach.

Prowadzimy także akcje ekologiczne, w ramach których zaprojektowaliśmy, wydrukowaliśmy i rozdawaliśmy własne eko-torby, prowadziliśmy projekty edukacyjne: językowe (kurs języka szwedzkiego, nauka języka migowego), seminaria dydaktyczne dla nauczycieli i pedagogów, na których przybliżaliśmy zastosowanie metody harcerskiej w praktyce szkolnej, zorganizowaliśmy rekonstrukcję historyczną - "Rekonstrukcja Wydarzeń Powstania Warszawskiego - panel historyczny” oraz cykl konkursów „Pocztówka z wakacji”.

Kształcimy się na kursach zewnętrznych i wewnętrznych – mamy patenty żeglarskie, kursy drużynowych (liderów grup młodzieżowych), kursy trenerów szkoleń i kursy dla osób zajmujących się tworzeniem programu wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Dbamy także o bezpieczeństwo – własne innych.

Wszyscy harcerze szkoleni są z pierwszej pomocy przedmedycznej, a Inspektorat Ratowniczy Hufca ZHP Sopot prowadzi kursy pierwszej pomocy i zabezpiecza imprezy miejskie i ogólnopolskie. Dużym sukcesem Hufca Sopot i Inspektoratu Ratowniczego są Manewry Ratownicze RATMAZ, które przyciągnęły uwagę ogólnopolskich mediów i przyczyniły się do współpracy ratowników z organizacji pozarządowych i ratowników służb profesjonalnych.

Nasze projekty dofinansowywane są środków Gminy Miasta Sopotu, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz przez prywatnych darczyńców i sponsorów. Więcej o naszej działalności znajdziecie na www.sopot.zhp.pl i www.facebook.pl/HufiecZHPSopot.

phm. Marta Bednarska
Komendantka Hufca ZHP Sopot