Obozy w Potęgowie 2015

Na polanie w ciemnym lesie pośród starych drzew… Takimi słowami piosenki harcerskiej rozpaliło się pierwsze ognisko w harcerskim ośrodku Centrum  Przygody w Potęgowie. Blisko 300 zuchów i harcerzy w pierwszym turnusie, podzielonym na 6 obozów, rozbiło swoje namioty, a starsi harcerze budowali swoje prycze do spania.

Obozy zwyczajowo przyjęły swoje nazwy, a mianowicie: Knieja, Olimp, Jasień, żeglarze, Pociechy / zuchy/. Tradycyjne trzy dni pionierki obozowej następnie uroczysty apel i rozpoczęcie realizacji programu obozowego, w tym zaliczanie zadań na stopnie, zdobywanie nowych sprawności, nocne podchody, wspólne ogniska, a przy nich gawędy i melodie harcerskich piosenek.
 
Każdy chce przeżyć  wakacyjną przygodę, poznać ciekawe miejsca, ludzi. Harcerski szlak jest pełny w tym roku propozycji i niezapomnianych przygód. Obozy i kolonie w Harcerskim Ośrodku w Potęgowie, jak sama nazwa zapowiada, Centrum Przygody proponuje: pływanie pod  żaglami, spływy kajakowe, konkursy strzeleckie z łuku i wiatrówek, noce pełna grozy, ogniska, podchody, zajęcia na wodzie, olimpiady sportowe, gry i zabawy w terenie. Oferta skierowana jest  nie tylko do dzieci ale i osób dorosłych o czym przekonali się członkowie stowarzyszenia Nasza Rumia organizując piknik rodzinny oraz rodzice uczestników. Piękny teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz szlak jezior potęgowskich daje możliwość organizacji wędrówek. Uczestnicy obozów zwiedzili: Zamkową Górę, Rezerwat Przyrody Kurze Grzędy, groty, Bunkier  Gryfa  Pomorskiego, Diabelski Kamień oraz uczestniczyli w wycieczkach autokarowych do Łeby i Szymbarka. Łącznie z obozów i kolonii w Potęgowie skorzystało ponad 600 uczestników. Jednak  to nie jedyna forma wypoczynku w  tym roku organizowana przez harcerzy. Żeglarze  uczestniczyli w rejsie morskim na Morze Północne – wybrzeże  Norwegii i  Finlandii – wspaniała żeglarska przygoda jak wspominają jej uczestnicy. Zorganizowane zostały również  rejsy po zatoce gdańskiej – Puckiej i Morzu Bałtyckim na naszym Jachcie VECTOR ZHP, który pływać będzie do końca września br. Następną przygodą wakacyjną był obóz w Niesulicach – niedaleko Zielonej Góry typowo harcerski realizując program Trzy Pióra. W ramach tego obozu harcerze przekroczyli granicę z Niemcami i odwiedzili zabytkowe miasteczko. Harcerze z 17 RDH pojechali na obóz do Krakowa,  aby zwiedzić Kraków  - Wieliczkę i okolice. Mazury zawsze przyciągają swoim krajobrazem  dlatego około 40 zuchów i harcerzy wybrało się na obóz do Siemian/ jezioro Jeziorak / aby realizować swoje zadania i przygody na mazurskim szlaku. Dom Harcerza w Rumi jest organizatorem kolonii dla dzieci i młodzieży w okresie lipiec – sierpień realizują program Rumia Nasze Miasto z wycieczkami do Trójmiasta (Gdańsk, Sopot, Gdynia). Cztery turnusy dla dzieci to około 150 dzieci, które przeżywają swoją wakacyjną przygodę w Rumi.  W tym roku harcerze zaproponowali bogatą ofertę wakacyjną łącznie dla ponad 1000 uczestników, skierowaną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Harcerstwo to wspaniała przygoda, którą proponujemy wszystkim. Jednocześnie zapraszamy na nasze zbiórki od września w każdy piątek o godz 17.30 w Domu Harcerza przy ul. Włókienniczej 14a. Do zobaczenia na harcerskim szlaku.
 
hm. Bogdan Formella
Komendant
Hufca ZHP Rumia

‹‹ wróć

Start  |  O nas  |  Zespoły  |  Program  |  Hufce  |  Ośrodki  |  Dokumenty  |  Media  |  Galeria       © 2011 Chorągiew Gdańska ZHP
Redakcja strony hm. Jacek Grzebielucha, promocja@gdanska.zhp.pl                                         Opieka techniczna phm. Andrzej Żmijewski, andrzej.zmijewski@zhp.net.pl
Chorągiew Gdańska na Fejsbuku