Akcja miejska pod hasłem "Twój pies - Twoja kupa"

Na zaproszenie Urzędu Miasta Hufiec ZHP im. Kwidzyniaków zorganizował i przeprowadził akcję miejską pod hasłem "Twój pies - Twoja kupa". Czy obudzi ona uśpionych, nauczy nienauczonych? Tego nie wiemy. W akcji chodziło o zwrócenie uwagi mieszkańców naszego miasta na drażliwy problem zanieczyszczonych przez zworonożnych pupilów naszych osiedlowych trawników, miejskich chodników i skwerów.

Komendant phm. A. Delewski rozdał przybyłym specjalne oznaczniki i podzielił na strefy działania. Młodzi druhowie byli szczerze zdziwieni taka plagą "broszek" w przestrzeni publicznej, często bezpośrednio pod oknami , przy placach zabaw czy na środku chodnika. Nie kryli obrzydzenia i dość radykalnie wyrażali oburzenie takim niechlujstwem przede wszystkim właścicieli czworonogów. A przecież to nie psi problem, lecz nieodpowiedzialnych właścicieli.

Po znalezieniu kupy wbijano obok czerwona chorągiewkę z hasłem akcji. Służbę na rzecz społeczności lokalnej podjęliśmy sprawnie i szybko - cas pokaże, z jakim efektem. Jak na ironię, zupełnie nie planowo, działo się to w Dniu Ziemi.

My znamy i przestrzegamy swoje Prawo harcerskie, w którym 6 punkt ilustruje naszą postawę: "Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać". Dzięki tej akcji poznaliśmy też "śmierdzącą" stronę natury. Raczej tej ludzkiej.
hm. Dorota Łoś
Rzecznik Prasowy