Piknik rodzinny w Łubianie połączony z obchodami 72. rocznicy boju pod Łubianą

W niedzielę 22 maja br. w naszej miejscowości odbył się Piknik Rodzinny w Łubianie połączony z obchodami 72 rocznicy boju pod Łubianą. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, po której przy obelisku odbył się uroczysty apel poległych odczytany przez łubiańskich harcerzy i partyzantów Gryfa Pomorskiego z grupy rekonstrukcyjnej z Męcikału, Gryfa, Stowarzyszeniu Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Pomorski w Gdyni. W Łubianie po mszy ponad 50 osób wzięło udział w rajdzie pieszym. W międzyczasie na Orliku zorganizowano turniej piłki nożnej o Puchar Ks. Proboszcza i prezesa spółdzielni. Główne uroczystości odbywały się w pobliży bloku nr 10 przy Osiedlowej. Rozpoczęło się od biegu „Żołnierzy Wyklętych” wzięło w nim udział blisko 70 osób na dystansie 1963 m. Przy scenie zorganizowano konkurs plastyczny,, rzut jajkiem na odległość i wiele innych. Przybyli mieli możliwość obejrzenia dwie odrębne inscenizacje: przyrzecznie nowoprzyjętego partyzanta i najważniejszej - Bój pod Łubianą. Cały festyn zakończył się po godz. 19.00. Uczestniczyło w nim ponad 400 osób. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Całość mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji oraz firm. Organizatorzy dziękują Urzędowi Gminy Kościerzyna, Starostwu Kościerskiemu, Parafii Łubiana, OSP Łubiana, Wdzydzkiej Inicjatywie Rozwoju Turystyki, Grupom Rekonstrukcyjnym z Męcikału, Tucholi i Złotowa, 23 Drużynie Harcerskiej z Łubiany, Żwirowniom z Rybaków i Grzybowa, Godwell Polska, Unitrade, Stowarzyszeniu Gryf, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddz. w Łubianie i Kościerzynie, firmie Unibud , Nadleśnictwu Kościerzyna, Słupskiemu WOPR, Spółdzielni Mieszkaniowej Millenium, Kościerskiemu klubowi MORS, i wielu innym.
Zapraszamy znów za rok.

phm. Piotr Kwidziński