preloder

Materiały dla mediów

Chorągiew Gdańska jest regionalną jednostką Związku Harcerstwa Polskiego, działającą na terytorium Województwa Pomorskiego. Kieruje się w swoich działaniach misją ZHP, którą jest wychowanie młodego człowieka – wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru przez stawianie mu wyzwań. Chorągiew Gdańska ZHP zrzesza ponad 6 tys. zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów działających w 20 hufcach (Bytów, Czarna Woda, Gdańsk Portowa, ... Czytaj dalej

Ponad 300 harcerzy i harcerek uczestniczyło podczas Zlotu Kadry ZHP w Leśnej Hucie w trzech formach szkoleniowych dostosowanych do funkcji, które pełnią w organizacji.

Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP organizuje kolejną edycję największego pomorskiego rajdu harcerskiego - XIX Rajd Rodło. W dniach 23-26 maja 2013 r. harcerze będą wędrować szlakami Ziemi Kociewskiej

22 sierpnia 2012 r. (środa) o godz. 17.30 w Harcerskiej Bazie Obozowej „Czernica” w Borach Tucholskich (Czernica, gmina Brusy) Prezydent RP Bronisław Komorowski spotka się z uczestnikami kursu drużynowych Macierzystej Akademii Kształcenia Chorągwi Gdańskiej ZHP.

735 uczestników na 10 trasach przeszło łącznie ok 13 000 km! 88 lat dzieliło najstarszego i najmłodszego uczestnika Rajdu. Co działo się na XXVIII Harcerskim Rajdzie Rodło?

Czy wiesz, że 100 tysięcy harcerzy uczestniczących dotychczas w Rajdzie Rodło mogłoby przenieść zamek w Malborku o 10 m? Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP już po raz 28 organizuje największy pomorski rajd harcerski - Rajd Rodło.

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w naszej Chorągwi odbędzie się 15 grudnia 2011 r. o 17:00 na Długim Targu w Gdańsku (w okolicach pomnika Neptuna). Już dzisiaj zachęcamy redakcje do relacjonowania uroczystości przekazania Światła w oraz do zaproszenia harcerzy do udziału w audycjach realizowanych w czasie przedświątecznym.

Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przygotowują się obecnie do największej akcji przedświątecznej odbywającej się na terenie całego kraju – Betlejemskiego Światła Pokoju. Wiele środowisk harcerskich od 11 grudnia, aż do Wigilii Bożego Narodzenia będzie brało udział w wyjątkowej sztafecie przekazując płomień rozpalony w Grocie Narodzenia w Betlejem, tak by trafił on wprost do rodzin, szkół, kościołów, urzędów i szpitali.