preloder

O nas w mediach

To dopiero była przygoda! Hasłem przewodnim największej imprezy harcerskiej na Pomorzu organizowanej przez Chorągiew Gdańską było: Nasze cudne Kaszuby. Turniej Antka Cwaniaka w Pucku obchodził swoje 15. urodziny. Przez weekend 220 zuchów nocowały w SP im. Mariusza Zaruskiego. Czas wypełniały im zajęcia artystyczne przygotowane przy współpracy z Fundacją Sedlaka. Za www.puck.naszemiasto.pl

Ciało ks. Stanisława Bogdanowicza, wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej, złożono w krypcie kapłanów. Mszę żałobną św. w jego intencji odprawił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Za www.trojmiasto.pl

Od piątku 27 października trwają uroczystości żałobne po śmierci księdza Infułata Stanisława Bogdanowicza, byłego proboszcza bazyliki Mariackiej w Gdańsku. W sobotę duchowny spocznie w krypcie kapłanów pod kaplicą Jezusa Miłosiernego. Za www.dziennikbaltycki.pl

W Lęborku (na Pomorzu) dn. 7.10.2017 roku uroczyście odsłonięto pomnik generała brygady Stanisława Sosabowskiego – legendarnego dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej walczącej w Operacji Market Garden pod Arnhem, o wolność Holandii. Pierwszy taki pomnik – zbudowany przez harcerzy To pierwszy taki pomnik – postawiony przez drużynę harcerską swojemu patronowi – przedsięwzięcie jest w całości społeczne ... Czytaj dalej

Już w ostatni weekend października zapraszamy najmłodszych na odbywający się w Pucku XV Turniej Antka Cwaniaka. Tegoroczna edycja działać będzie pod hasłem „Moje piękne Kaszuby”. W prorgamie przewidziane są atrakcje nawiązujące do naszego regionu, m. in. warsztaty ludowe z garncarstwa, malowania na płótnie czy szkle i rejs po Zatoce Puckiej. Nie zapomnijcie zabrać czapek i ... Czytaj dalej

Samochód ciężarowy wypełniony po brzegi najbardziej potrzebnymi dla mieszkańców Rytla rzeczami dojechał już na miejsce. Zbiórkę zorganizowali wejherowscy harcerze, nie zabrakło chętnych do pomocy mieszkańców, dzięki którym do poszkodowanych przez żywioł trafiły przedmioty, które mają pomóc sprzątać po nawałnicy.

Relacja z pikniku harcerskiego na Wyspie Sobieszewskiej i wyniki głosowania w Baku.

Panorama TVP Gdańsk 16.08.2017 18:30

Relacja z pikniku harcerskiego na Wyspie Sobieszewskiej i wyniki głosowania w Baku.

Panorama TVP Gdańsk 16.08.2017 21:30

W nocy z 11 na 12 sierpnia prawdziwe chwile grozy przeżyło 140 osób przebywających na obozie zorganizowanym przez Hufiec ZHP Gdynia w Czernicy, w Borach Tucholskich.

To Korea Południowa, a nie Polska będzie gospodarzem 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku z udziałem blisko 50 tys. skautów ze 160 krajów świata. Tak zadecydowało w głosowaniu ok. 960 delegatów organizacji skautowych z całego świata.

Konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) zdecydowała o przyznaniu Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautowego prawa do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Polska ubiegała się o organizację Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej. Za rok w Gdańsku odbędzie się krajowy zlot harcerstwa w rocznicę 100-lecia ZHP.

Jamboree 2023 nie dla Polski. Hacerze uspokajają: To co wypracowano, nie pójdzie na marne

Delegaci na 41. Światową Konferencję Ruchu Skautowego, która odbywała się w Baku od 14. sierpnia 2017 roku, zdecydowali że 25. Światowe Skautowe Jamboree odbędzie się w Korei Południowej.

Od Zucha do Seniora, rajd Rodło to jedno z największych przedsięwzięć Gdańskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział 800 harcerzy w różnym wieku, a jej gospodarzem był Hufiec Kwidzyn.

Burmistrz Kartuz wręczył dziś narody "Kartëskô Skra". To dorocznie wyróżnienia przyznawane za zasługi i wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz gminy Kartuzy. Podczas uroczystej gali wspomniano również zmarłego niedawno Jacka Wrońskiego, znanego przedsiębiorcę, mecenasa kultury i sportu.

Już po raz siedemnasty kartuski samorząd uhonorował osoby, instytucje i firmy, które w sposób szczególny przyczyniły się do promocji i rozwoju gminy Kartuzy. W tym roku burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński wręczył osiem nagród głównych, dziesięć wyróżnień i dwie nagrody specjalne.

 Gdańsk walczy z Koreą Południową o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Decyzja w sierpniu. Ale miasto już się szykuje.

Płomyk wędrował z Ziemi Świętej nad Bałtyk dzięki ludziom dobrej woli. Z samego Betlejem wzięli go austriaccy skauci i przekazali Słowakom. Od słowackich skautów pojechał do polskich harcerzy, którzy zawieźli go do Gdańska. Dlaczego akurat na Wyspę Sobieszewską? To tutaj za niecałe 7 lat chcą zorganizować Światowy Zlot Skautów Jamboree 2023.

Harcerze z betlejemskim światełkiem pokoju dotarli do firmy Energa, partnera strategicznego żaglowca Zawisza Czarny. - Ogień podawany jest z miasta do miasta. Przekracza granice województw, państw, a dzięki nam także trafia za morze - mówił szef Centrum Wychowania Morskiego harcmistrz Rafał Klepacz.

- Betlejemskie Światło Pokoju to nawiązanie do narodzin Chrystusa - mówił bp Zbigniew Zieliński do zgromadzonych na Długim Targu harcerzy i harcerek.

Na terenie Parku Steffensa w Gdańsku ma swoj siedzibę Gdańsku Klub Balonowy. Teren Klubu i przyległa do niego łąka były miejscem Festynu Lotniczego, zorganizowanego dla mieszkańców Trójmiasta 28 sierpnia 2016 przez Inspektorat Lotniczy Chorągwi Gdańskiej ZHP, Harcerski Klub Lotniczy Wzlot i Gdański Klub Balonowy. Święto Lotnictwa Polskiego było do tego doskonałą okazją.

W gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbywa się Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan, na którym pojawiło się ponad tysiąc osób: aktywistów, społeczników, samorządowców i radnych: miejskich i dzielnicowych. Na sali zabrakło jednak gospodarza wydarzenia - prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Gdańsk ma szansę zorganizować Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r., które na Wyspie Sobieszewskiej mogłoby zgromadzić 40 tys. skautów z całego świata. Kandydaturę Polski i ZHP od lat promują władze Gdańska, a teraz także prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Kwidzynie wystartował! Tegoroczny harcerski i zuchowy start rozpoczął się biwakiem w gościnnych progach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie.

Harcerze drużyn wodnych i żeglarskich zakończyli trzydniowe zmagania w ramach Spartakiady. Była to okazja by sprawdzić swoje umiejętności i w wodzie i na lądzie. Tegoroczna 50. jubileuszowa edycja wydarzenia przyciągnęła do Gdańska ponad pięćset osób.

800 młodych gdańszczan wzięło udział w trwających całe wakacje półkoloniach zorganizowanych przez Komendę Chorągwi Gdańskiej ZHP i Miasto Gdańsk. W kończącej letnią przygodę międzyszkolnej olimpiadzie w SP nr 42 na Suchaninie wziął udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zbliża się święto Lotnictwa Polskiego. Z tej okazji w parku Steffensa odbędzie się specjalny piknik. Mile widziane będą całe rodziny.

Materiały medialne ze strony miasta Gdańsk, Radia Gdańsk, Gazety Wyborczej, Dziennika Bałtyckiego oraz TVP Gdańsk.

Informacje i dokumenty związane z organizacją Harcerskiej Akcji Letniej 2016

"Wszystko zaczęło się we wrześniu 2015 r. Moja wizyta u ks. Prałata Reszki w wejherowskiej kolegiacie była zaczynem tego co wydarzyło się 24.01.2016 r. w Wejherowie. Ks. Prałat zainspirował mnie obrazem Bł. Stefana Frelichowskiego. Od paru lat chodzę na wędrówki z dh. Wickiem. Postać Wicka inspiruje moje działania od kiedy jestem w ZHP." - tak swą relację z niedzielnego przekazania sztandaru Hufcowi Wejherowo zaczyna dh Łoś. Zapraszamy do lektury!

WEJHEROWSCY HARCERZE MAJĄ SZTANDAR - niedziela 24.01.2016 r., TVP Gdańsk

Jak co roku, na placu Jana Pawła II spotykamy się, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Tradycyjnie też, kwidzyńscy harcerze przekazują betlejemskie światełko pokoju.

Trafia do Polski po to aby rozpalić braterstwo i dobro w naszych sercach. Tę akcję rozpoczęli skauci z Austrii. To właśnie oni co roku wybierają jednego wolontariusza, który udaje się do Groty Narodzenia w Betlejem i stamtąd przywozi do Europy Światło Pokoju.

Tytuł Wolontariuszki Roku został przyznany wędrowniczce z Hufca Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa druhnnie Paulinie Mrozik, działającej w Fundacji DrClown.

Zapraszamy wszystkich Gdańszczan, harcerki i harcerzy z Gdańska i całej Chorągwi Gdańskiej na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbędzie się w Gdańsku na Dlugim Targu pod pomnikiem Neptuna, w czwartek 17. grudnia 2015 roku o godzinie 17:00. 

Relacja z XXVIII Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska

Reportaż Pomorskiej TV z XIII Turnieju Antka Cwaniaka w Kwidzynie, 09-11.10

Od ponad pół roku w schronie pod budynkiem przy ul. Wyzwolenia w Nowym Porcie mogliby się spotykać harcerze. Sęk w tym, że pomieszczenia, które otrzymali od miasta, wcześniej zostały splądrowane. Nie ma toalety, okien, ciepłej wody, za to jest wysoki czynsz za ogrzewanie. Schron wymaga gruntownego remontu.

Harcerze przynieśli lampion również do Radia Plus.

Komendant i Rzecznik Prasowy Chorągwi Gdańskiej opowiedzieli w telewizji o tegorocznym BŚP

Około 800 harcerzy i nie tylko w weekend opanowało lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Nie brakowało chętnych, aby sprawdzić swoje umiejętności także na wodzie - część wybrała trasę żeglarską po Martwej Wiśle.

18 maja, w wyjątkowy sposób, zakończył się XXX Rajd Rodło. Po dwóch dniach wędrówek szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, reprezentacje hufców uczestniczyły w Turnieju Hufców.

Polski Kontyngent dysponuje ostatnimi wolnymi miejscami na 23. Światowe Jamboree Skautowe w Japonii.  Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę lub masz w swojej drużynie harcerskiej osoby, które chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu? Nie zwlekaj, zgłoś się!

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom i władzom Gdańska odbędzie się
w środę 18 grudnia o godz. 17.00 na Długim Targu.
Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu!  

Komendant Harcerskiego Ośrodka Morskiego hm. Sławomir Dębicki podczas wywiadu w radiu Norda FM mówił m.in. o nowych przepisach obowiązujacych w żeglarstwie.

Związek Harcerstwa Polskiego wspiera VI Pomorski Kongres Obywatleski "Dobro wspólne - lepsza jakość", który odbędzie się 11 maja na Politechnice Gdańskiej. Jedną z prelegentek będzie hm. Zenobia Glac-Ściebura.

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom i władzom Gdańska odbędzie się w środę 19 grudnia o godz. 17.00 na Długim Targu. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu!

Harcerze z Hufca ZHP Starogard Gdański zorganizowali pokaz ratownictwa medycznego dla uczniów i nauczycieli. Ćwiczenia odbywały się w ramach projektu "RataTUJ".

22 sierpnia 2012 r. w Harcerskiej Bazie Obozowej „Czernica” w Borach Tucholskich odbyło się spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki Anny Komorowskiej z harcerzami uczestniczącymi w kursie drużynowych Macierzystej Akademii Kształcenia Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Warto pomagać innym. Udowodnili to młodzi liderzy z gdańskich organizacji : Caritas, ZHP, ZHR, czy EKO-Inicjatywa. Ich praca została dziś nagrodzona podczas konferencji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

W słonecznym Malborku w samo południe, 20 maja 2012 r., zakończył się uroczystym apelem XXVIII Harcerski Rajd Rodło. 735 uczestników na 10 trasach przeszło łącznie ok 13 000 km! 88 lat dzieliło najstarszego i najmłodszego uczestnika Rajdu. Co działo się na XXVIII Harcerskim Rajdzie Rodło?

O życiu hm. Bogdana Radysa - przewdoniczącego Sądu Harcerskiego Chorągiw Gdańskiej ZHP oraz przewodniczącego Harcerskiego Kręgu "Korzenie" opowiada pani redaktor Barbara Szczepuła. Dziennik Bałtycki, "Rejsy", 18 maja 2012. 

Z gdańskiej chorągwi ZHP pomagać podczas mistrzostw będzie ok. 30 osób. Harcerze będą dyżurować m.in. na Starym Mieście, na tzw. drogach dojścia, na lotnisku. O udziale ratowników ZHP Chorągwi Gdańskiej w zabezpieczeniu medycznym mistrzostw Euro 2012.
 

Wiadomość TVP Gdańsk o organizowaniu wielkanocnych śniadań dla ubogich oraz udziale w tym naszych harcerzy. "Śniadania wielkanocne dla ubogich" 07.04.2012 r.3 i 4 marca odbyły się Ratownicze Manewry Zimowe "Ratmaz" 2012. W manewrach wzięło udział 60 ratowników, 55 symulantów, obsługa techniczna, medialna i sztab organizacyjny, co dało nam łącznie 180 osób zaangażowanych w Ratmaz.

W sobotę, 21.01.2012 r., o godzinie 11:30 w audycji Radia Gdańsk "Zwiedzaj, nie śpij" wystąpi pwd. Marta Bednarska - zastępczyni rzecznika prasowego Komendy Chorągwi Gdańskiej ZHP. 

Hufiec Miastko, Szkoła Podstawowa nr 2, l. Kujawska 1 skr. poczt.38, 77-200 Miastko

Zakres terytorialny Hufca:
Gminy: Miastko, Trzebielino,
Powiat człuchowski z siedzibą w Człuchowie:
Miasto Człuchów,
Gminy: Czarne, Człuchów, Debrzno, Koczała, Przechlewo, Rzeczenica, Kępice.11-13 listopada odbył się ogólnopolski XXIV Rajd Śladami Przeszłości Gdańska, tradycyjnie organizowany przez Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście.

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl