preloder

Sopoccy wędrownicy uszakom

Kategorie:
Data publikacji:

​Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj tak brzmi dewiza wędrownicza i kiedy dodamy do niej 6 punkt prawa harcerskiego mamy pełen obraz zbiórki 15.5 Sopockiej Drużyny Wędrowniczej B.A.N.D.A, która nowy rok harcerski rozpoczęła od wolontariatu w schronisku dla królików.

Jest takie miejsce w Sopocie gdzie trafiają niechciane, wyrzucone i zaniedbane króliki, troszczą się o nie wolontariusze, dokładają sianka i ziółek, regularnie karmią smakołykami, marchewką i natka pietruszki, a z czasem znajdują nowy, odpowiedzialny dom to niezwykłe miejsce to Stowarzyszenie Pomocy Królikom Sopockie Uszakowo.

Półtora miesiąca temu do Uszakowa trafiło ponad 100 królików odebranych interwencyjnie kobiecie, która w kilku niewielkich kartonach przywiozła je aż z Berlina. Wszystkie chore i w opłakanym stanie. Rozpoczęła się ciężka praca aby uratować i wyleczyć króliki i trwa ona nadal. W tym czasie w Uszakowie są też stali rezydenci, którzy również potrzebują uwagi. Pracy przy wszystkich królikach jest tak dużo, że stale potrzebne są do pomocy nowe osoby. W miniony weekend do Uszakowa z odsieczą wkroczyła BANDA.

W pierwszej kolejności zajęliśmy się sala w której przebywają stali rezydenci Uszakowa. Przychodząc do Uszakowa nie mieliśmy żadnego doświadczenia w opiece nad tymi stworzeniami, po krótkich instrukcjach jak sprzątać i karmić uszaki wiedzieliśmy już co najważniejsze, podzieliliśmy się klatkami i zabraliśmy do pracy. Króliki podobnie jak ludzie są bardzo różne i mają różne charaktery. Niektóre zrobią wszystko dla chwili głaskania, będą zabierać zmiotkę, pchać się pod rękę, podgryzać delikatnie palce wolontariusza. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zajęcie króla ziołami, inaczej nie pozwolą posprzątać. Inne króliki po otworzeniu klatki od razu się chowają. Potrzeba wtedy kilku listków ziółek, trochę cierpliwości, delikatne ruchy i można przekonać do siebie nawet najbardziej nieśmiałego królika.

W czasie kiedy część z nas sprzątała i karmiła stałych rezydentów w pomieszczeniu obok gdzie przebywają króliki które przyjechały z interwencji rozpoczęło się podawanie leków. Bogusia (jedna z osób „rządzących” w Uszakowie) z pomocą Martyny podawały królom zastrzyki.

Po uporządkowaniu klatek zdrowych królików przyszedł czas na mniejszą sale. Z tym sprzątaniem było dużo więcej pracy. Królików przeważnie jest po kilka w dużej klatce i pojedynczo w małych. Łącznie w niewielkim pomieszczeniu jest jakieś 20 klatek, to zadanie nie było łatwe, w czasie kiedy dziewczyny podawały leki my wyciągaliśmy klatki na zewnątrz. W dużych klatkach mieszka po kilka królików i pomimo tego, że codziennie mają sprzątane to i tak jest w nich okropny bałagan. Króliki z interwencji w przeciwieństwie do stałych rezydentów nie załatwiają się do kuwetek. Już po chwili od posprzątania i włożenie królasów z powrotem do klatki jest w niej bałagan, dlatego właśnie konieczne jest codzienne sprzątanie.

Łącznie spędziliśmy w Uszakowie 5 h, sprzątnęliśmy około 40 klatek i 1 inkubator dla najmniejszych królików z interwencji, poznaliśmy jakieś 70 królików, Martyna pomogła przy około 50 zastrzykach, podaliśmy królikom kilogramy sianka i ziółek. Nasza pomoc była nieoceniona, co kilkukrotnie powiedziała nam Bogusia, bardzo dziękując za obecność na dyżurze.

Pracy w Uszakowie jest dużo, ale nie ma w niej nic trudnego, a wszyscy na miejscu są bardzo przyjaźnie nastawieni i służą radą. Nawet z zerowym doświadczeniem w opiece nad królikami można pomóc.

Dlaczego o tym mówimy? Bo w Uszakowie bardzo potrzebne są ręce do pracy. Może to właśnie Ty masz wolne kilka godzin żeby pomóc królikom poszkodowanym przez los? Może inne drużyny wędrownicze chciałyby odwiedzić sopockie Uszakowo? Jeśli tak to serdecznie polecamy, króliki to naprawdę urocze stworzenia. Potrafią być też bardzo wdzięczne za pomoc, co okazują lizaniem po rękach 

Chcecie pomóc? Skontaktujcie się z pwd. Martyną Zakrocką z Hufca ZHP Sopot martyna.zakrocka@zhp.net.pl lub bezpośrednio z Sopockim Uszakowem poprzez maila sopot@kroliki.net lub fanpage www.facebook.com/sopockieuszakowo tam też znajdziecie szczegółowe informację na temat działalności Uszakowa i interwencji sprzed półtora miesiąca.

Serdecznie polecamy i zachęcamy,
15.5 SDW B.A.N.D.A

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Zgłoszenia na LII Spartakiadę

Ekologia pod żaglami – bezpłatne zajęcia

Wyspa na ludowo

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl