preloder

Wspólnie uczcijmy pamięć Dh. Hanny i Dh. Zygmunta Tanasiów!

Kategorie:
Data publikacji:

Druhny i druhowie, przyjaciele harcerstwa, mieszkańcy Trójmiasta,

Komenda Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego

oraz Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Witomińskiej 8 w Gdyni

serdecznie zapraszają

na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej zasłużonych mieszkańców Gdyni

Dh Hm. Hannę Tanaś, ps. „Hanka” oraz Dh Hm. Zygmunta Tanasia, ps. „Przebiegły Ryś”.

Uroczystość odbędzie się w dniu 26 maja 2018 roku o godz. 18.00

przed budynkiem przy ul. Witomińskiej 8 w Gdyni.

Wydarzenie jest elementem programu  XXXIV Rajdu Rodło organizowanego

pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

 

 

Hanna i Zygmunt TANASIOWIE

społecznicy i przyjaciele młodzieży

Hm. Hanna Tanaś z d. Momocińska, ps. „Hanka”– łączniczka Szarych Szeregów, żołnierka wywiadu Inspektoratu Radom AK. Po wojnie zaangażowana w odbudowę harcerstwa w Gdyni. Na Zjeździe Łódzkim ZHP w 1956 roku walczyła o zachowanie tradycyjnych symboliharcerskich. Wieloletnia członkini Zarządu Oddziału Morskiego oraz Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Hm. Zygmunt Tanaś, ps. „Przebiegły Ryś” – drużynowy Tajnego Hufca Harcerzy, żołnierz AK. Uczestniczył w akcjach: B1 –  tj. zdobyciu i przekazaniu Aliantom planów portu gdyńskiego, dzięki którym 18.12.1944 roku niemiecka baza, port wojskowy i pancernik Schleswig-Holsteinzostały zniszczone, a także B2 – tj. sporządzeniu map umocnień niemieckich, przeniesieniu ich przez front i przekazaniu Armii Czerwonej – dzięki temu uratowano Gdynię przed zniszczeniem. Zaangażowany w odbudowę ZHP i wychowanie pokoleń harcerskich żeglarzy. Lekarz okrętowy Portu Gdyńskiego i Polskich Linii Oceanicznych.

 

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!

Phm. Renata Kaczyńska-Maciejowska

Kontakt: 601 91 05 09

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Zapytanie ofertowe nr 10/0052/2018 w trybie zasady konkurencyjności – zakwaterowanie i wyżywienie – numer projektu RPPM.06.02.02-22-0052/17

Mamy już 60 lat!

Ekologia pod żaglami – podsumowanie

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl