preloder

XXX RŚPG za nami

Kategorie:
Data publikacji:

W dniach 10 – 12 listopada odbył się jubileuszowy Rajd Śladami Przeszłości Gdańska, którego gospodarzem od trzydziestu lat jest Hufiec Gdańsk – Śródmieście. Blisko 800 osób (w tym 680 uczestników i aż 75 osób kadry!) świętowało w ten sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz poznawało tajemnice i najciekawsze zakątki Gdańska.

W tym roku uczestnicy mieli do wyboru aż osiem tras. Miejsca starczyło dla wszystkich metodyk, także dla Seniorów. Rajd rozpoczął się dla każdego inaczej. Zuchy miały okazję zgłębić wiedzę na temat historii, tradycji i najbardziej interesujących zwyczajów Kaszub. Dzięki innowacyjnej metodzie warsztatowej, zaproponowanej przez pwd. Dominikę Kolk najmłodsi dowiedzieli się jak samodzielnie wypiekać tradycyjne kaszubskie ruchanki, nauczyli się tańca ludowego, kaszubskiego alfabetu i najstarszej legendy regionu, a także poznali smak rzemiosła – pod okiem rodowitej Kaszubki każdy zuch wykonał własne folklorystyczne malunki na drewnie. Harcerze na trasie pwd. Marcina Latuszka poza zgłębianiem zapomnianych powiązań Gdańska z Kaszubami i poznaniem samego Guntera Grassa, wczuli się w literackiego ducha stolicy województwa pomorskiego. Przy pomocy utworów wybitnych poetów odszukali nie tylko najznamienitsze zabytki Gdańska, ale także ciche i skryte zakątki miasta, niemniej urokliwe niż tętniące życiem atrakcje turystyczne. Pod wodzą pwd. Moniki Drozdowskiej i pwd. Juliusza Chudzikiewicza uczestnicy zdobywali informacje dotyczące Arenda Dickmanna i krok po kroku odkrywali mroczne dzieje bitwy pod Oliwą oraz szesnastowiecznej żeglugi. Na rajdzie Harcerze mieli okazję smażyć naleśniki nad Motławą, poznać kilka szwedzkich słówek i zawędrować pod kamienicę należącą niegdyś do admirała polskiej floty. Natomiast Harcerze Starsi zdobyli cenne doświadczenie w prowadzeniu kampanii promocyjnych oraz poznali najbardziej nowoczesne metody szyfrowania wiadomości tekstowych, zbudowali model zegara słonecznego, skonstruowali i przetestowali niekonwencjonalny wykrywacz metali, a także sprawdzili się w roli budowniczych, używając sporej ilości zaprawy murarskiej. Dzięki pwd. Weronice Christow Harcerze Starsi mogli też wziąć udział w balu maskowym i pomóc gdańszczanom odzyskać pamięć – wraz z frakcjami Włóczykijów, Milionerów i Urzędników poznawali smak PRL-u oraz czasy Euro 2012. Sprawdzili się zarówno w komentowaniu meczów piłkarskich jak i ratowaniu z morskich fal delikatnych przedmiotów. Uradowani uczestnicy skorzystali z niecodziennej możliwości podziwiania wystroju wnętrza Dworu Artusa i nauczyli się posługiwać alfabetem Braille’a. Część z nich, dzięki phm. Marcie Mielewczyk, została uświadomiona, jakie problemy stoją przed ludźmi podróżującymi komunikacją miejską – wypracowane zostały oryginalne metody zwiększenia komfortu pasażerów. Dodatkowo, nie mogło zabraknąć wybuchów i innych reakcji chemicznych, które bardzo przypadły uczestnikom do gustu. Kto nadal nie zna patronów gdańskich tramwajów niech nie śmie nazywać się uczestnikiem XXX RŚPG! Najbardziej wymagający czas na trasie phm. Dominiki Małuszek spędzili Wędrownicy, którzy znaleźli się w czasach Napoleońskich w Wolnym Mieście Gdańsk. Na Rajdzie każdy z nich nauczył się nieco bardziej zaawansowanych zwrotów w języku niemieckim, zdobył wiedzę na temat masonerii, brakteatu Jaksy i samego Napoleona. Sposoby na łączenie granic bezsprzecznie każdy z nich ma w małym paluszku! Nie zabrakło też czasu na tańce, wyborne jedzenie i wspólne obcowanie z nowo poznanymi duszami.

W sobotni poranek wszyscy uczestnicy XXX RŚPG przeszli ulicami Gdańska, tworząc i uczestnicząc w corocznej Paradzie Niepodległości. Nie mogło obyć się bez radosnych okrzyków, biało – czerwonych flag i pieśni patriotycznych. Koło harcerzy dumnie maszerowały grupy rekonstrukcyjne, poruszały się zabytkowe samochody, a także na ciągniętej przez wóz motorówce przemawiał nieprawdopodobnie bliski pierwowzorowi marszałek Józef Piłsudski. Harcerzy nie opuszczał dobry nastrój nawet pomimo niezwykle niekorzystnych warunków pogodowych. Parada zakończyła się odśpiewaniem Hymnu RP i przemówieniem Prezydenta Miasta Gdańska.

Po niedzielnej mszy w Bazylice Mariackiej, patrole powolnie kończyły swoją tegoroczną przygodę w granicach Gdańska. Jak twierdzi sama komendantka wydarzenia hm. Natalia Błońska „(…) to, co było wyjątkowe podczas tej jubileuszowej edycji Rajdu, to spotkanie wszystkich komendantów rajdów i tras; wspominanie, wymienianie doświadczeń oraz zjedzenie wspaniałego tortu.” Szczególne podziękowania należą się też pwd. Mateuszowi Okła oraz phm. Mateuszowi Janikowi, a także hm. Beacie Matyjaszczyk. Najlepsi na Rajdzie okazali się 68 DH Nautilus z Hufca Gdańsk – Portowa, 66 WDH z Wejherowa oraz patrol Elmet z Włocławka; natomiast z gospodarzy we współzawodnictwie wybili się na wyżyny: 14 GDH, 16 GDH, 99 GDW oraz 9 GGZ. Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej edycji Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska, którzy pokonując mniejsze lub większe przeciwności losu, różnej długości dystanse i przede wszystkim rozwijając się i dobrze się bawiąc, uczynili ten Rajd najlepszym, jakim moglibyśmy sobie wymarzyć. Mam nadzieję, że zdobyte wspomnienia pozostaną na długo w pamięci wszystkich, a kolejny rok przyniesie nam jeszcze więcej przygód i uśmiechu!

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
pwd. Angelika Kalbarczyk
Hufiec Gdańsk-Śródmieście

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Warsztaty HSR w Gdyni

Rajd Śladami Przeszłości Gdańska 2018

Harcerze obstawiają mecze niepodległościowe

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl