preloder

Zadanie dla każdego!

„To my mamy hymn Chorągwi?!” To pytanie zadała większości osób, którym mówiliśmy o naszym pomyśle. Pieśń, którą śpiewały pokolenia harcerek i harcerzy naszej Chorągwi, zagubiła się na przestrzeni lat. Gdy jednak Komenda Chorągwi Gdańskiej dowiedziała się o jej istnieniu, postanowiła do niej wrócić – jest to ważne zwłaszcza w roku rocznic: 100- lecia ZHP oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcemy, aby zabrzmiała ona w czasie Święta Chorągwi 26 maja. Dlatego też wszystkie gromady, drużyny i patrole biorące udział w Rajdzie Rodło i apelu chorągwi. dostają zadanie przed rajdowe – nauczyć się hymnu Chorągwi. Niewątpliwą pomocą będzie nagranie pieśni w wykonaniu Grupy Muzycznego Wsparcia oraz załączony tekst. Druhny i Druhowie! Do dzieła!

Utwór powstał w 1919 r., sławiąc odzyskanie przez Polskę niepodległości i dostępu do Bałtyku. Jest jedną z najważniejszych pieśni na Wybrzeżu, wykonywaną podczas uroczystości państwowych i wojskowych. Pierwsza zwrotka i refren są hymnem Chorągwi Gdańskiej od 15 grudnia 1957 r., przyjętym na naradzie instruktorów chorągwi. (Rozkaz L.1/58 z dn. 10 stycznia 1958 r.)

HYMN CHORĄGWI GDAŃSKIEJ ZHP

Hymn do Bałtyku

muzyka: Feliks Nowowiejski

słowa: Stanisław Rybka – Marius

Wolności słońce pieści lazur,
łódź nasza płynie w świata dal.
Z okrętu dumnie polska flaga
uśmiecha się do złotych fal.

ref.
I póki kropla jest w Bałtyku
polskim morzem będziesz ty,
bo o Twe wody szmaragdowe
płynęła krew i nasze łzy.

Limk do pobrania mp3 :

Z harcerskim pozdrowieniem,
hm. Agnieszka Święcicka
z-ca Komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP
ds. prgramu

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.