preloder

Zadanie dla każdego!

Kategorie:
Data publikacji:

„To my mamy hymn Chorągwi?!” To pytanie zadała większości osób, którym mówiliśmy o naszym pomyśle. Pieśń, którą śpiewały pokolenia harcerek i harcerzy naszej Chorągwi, zagubiła się na przestrzeni lat. Gdy jednak Komenda Chorągwi Gdańskiej dowiedziała się o jej istnieniu, postanowiła do niej wrócić – jest to ważne zwłaszcza w roku rocznic: 100- lecia ZHP oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcemy, aby zabrzmiała ona w czasie Święta Chorągwi 26 maja. Dlatego też wszystkie gromady, drużyny i patrole biorące udział w Rajdzie Rodło i apelu chorągwi. dostają zadanie przed rajdowe – nauczyć się hymnu Chorągwi. Niewątpliwą pomocą będzie nagranie pieśni w wykonaniu Grupy Muzycznego Wsparcia oraz załączony tekst. Druhny i Druhowie! Do dzieła!

Utwór powstał w 1919 r., sławiąc odzyskanie przez Polskę niepodległości i dostępu do Bałtyku. Jest jedną z najważniejszych pieśni na Wybrzeżu, wykonywaną podczas uroczystości państwowych i wojskowych. Pierwsza zwrotka i refren są hymnem Chorągwi Gdańskiej od 15 grudnia 1957 r., przyjętym na naradzie instruktorów chorągwi. (Rozkaz L.1/58 z dn. 10 stycznia 1958 r.)

 

HYMN CHORĄGWI GDAŃSKIEJ ZHP

Hymn do Bałtyku

 

muzyka: Feliks Nowowiejski

słowa: Stanisław Rybka – Marius

 

Wolności słońce pieści lazur,
łódź nasza płynie w świata dal.
Z okrętu dumnie polska flaga
uśmiecha się do złotych fal.

 

ref.
I póki kropla jest w Bałtyku
polskim morzem będziesz ty,
bo o Twe wody szmaragdowe
płynęła krew i nasze łzy.

Limk do pobrania mp3 :

https://www.dropbox.com/s/9ccj157a84bwac0/Hymn%20do%20Ba%C5%82tyku.mp3?dl=0

 

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Agnieszka Święcicka
z-ca Komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP
ds. prgramu

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Zapytanie ofertowe nr 10/0052/2018 w trybie zasady konkurencyjności – zakwaterowanie i wyżywienie – numer projektu RPPM.06.02.02-22-0052/17

Mamy już 60 lat!

Ekologia pod żaglami – podsumowanie

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl