preloder

Zimowisko superbohaterów

Tegoroczna harcerska akcja zimowa Hufca Sopot minęła pod hasłem „superbohater”.  Zuchy, harcerze oraz harcerze starsi przez 5 dni spędzonych w Helu, szukali odpowiedzi na pytanie postawione przed nimi podczas pierwszego świeczkowiska: co to znaczy być superbohaterem?

Każda z metodyk temat zgłębiała na swój sposób.

Najmłodsi uczestnicy skupili się na supermocach. Poznali niepełnosprawnych bohaterów, którzy wytłumaczyli im, że supermoc to nie tylko latanie i laser z oczu, ale też czytanie alfabetu Braila czy pierwsza pomoc. Zuchy zrozumiały, że największym bohaterstwem jest pomoc słabszym, a prawdziwe supermoce to tolerancja, zrozumienie i chęci do niesienia dobra.

Harcerze skupili się na idei. Ratowanie świata to przecież nie lada wyczyn , więc nie można się dziwić, że bohaterowie czasem nie mają już siły. Uczestnicy postanowili zrobić wszystko, aby obudzić w herosach dawne ideały. Przypomnieli bohaterom dlaczego nie warto zgadzać się na zastane zło i być biernym wobec wszechobecnej krzywdy. Wyciągnęli zdemotywowanych bohaterów z podziemi, wyszli w świat, zobaczyli, obmyślili taktykę i zaczęli działać!

Harcerze starsi szukali bohaterów wśród prawdziwych osób. Cofali się w czasie żeby przypomnieć sobie ludzi, którzy zrobili wielkie rzeczy i zapisali się na kartach historii jako najprawdziwsi superbohaterowie. Zauważyli, że bohaterstwa wcale nie trzeba szukać daleko, że Małkowscy, Kamiński czy Grzesiak swoimi czynami spokojnie dorównują Batmanowi. Przy okazji poznali tajniki tworzenia scenariusza filmowego, scenografii, szyli kostiumy i uczyli się robić profesjonalne zdjęcia.

W trakcie zimowiska odbywały się też dwa kursy zastępowych i przybocznych. Łącznie 17 śmiałków dowiadywało się jak być superzastępowym i superprzybocznym. Mimo, że każdy dzień wypełniony był po brzegi wiedzą, nie zabrakło też wspólnych zabaw i magicznych chwil, takich jak wschód słońca na helskim cyplu.

Najważniejszą rzeczą, jaką każda z tras wyniosła ze swoich programów niewątpliwie jest wiara w to, że bohater jest w każdym z nas, a supermoc mierzy się w superczynach. Podczas ostatniego świeczkowiska uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie zadane pierwszego dnia, oto niektóre z nich: Superbohater to ktoś, kto pomaga słabszym, Superbohater pyta innych czy potrzebują pomocy, Supermoc to na przykład udzielenie komuś pierwszej pomocy, Superbohater ma coś wspólnego z muzyką oraz Superbohater to każdy z nas i to jest najlepsze podsumowanie niezwykłego zimowiska Hufca Sopot.

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Julia Topolska
Hufiec ZHP Sopot

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.