Druh Prezydent odwiedził nas w Czernicy!

Kategorie:
Data publikacji:
22 sierpnia 2012 r. w Harcerskiej Bazie Obozowej „Czernica” w Borach Tucholskich odbyło się spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki Anny Komorowskiej z harcerzami uczestniczącymi w kursie drużynowych organizowanym przez Macierzystą Akademię Kształcenia Chorągwi Gdańskiej ZHP.

W spotkaniu uczestniczyli również harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Leśnej Szkółki i Stowarzyszenia Harcerskiego.
 

  
  "Płonie ognisko"
Prezydent po wizycie w miejscu obozowania harcerzy wziął udział w ognisku, podczas którego wygłosił gawędę. Jej myślą przewodnią było braterstwo, które, w jego przekonaniu, powinno silnie łączyć harcerzy z różnych organizacji.
 – Idea skautingu oparta jest na braterstwie. Nie należy obrażać się, że jest wielość organizacji, jestem bowiem pewien, że są one oparte o wspólny mianownik ideałów harcerskich oraz metod wychowawczych – mówił prezydent.
 
 
Jeden z głosów w rozmowie
 
Ważnym wydarzeniem ogniska była rozmowa na temat protektoratu prezydenta i roli, jaką może spełnić zarówno w szerzeniu idei ruchu harcerskiego, jak i pomaganiu instruktorom w codziennej ich służbie. Wypowiadający się instruktorzy zwracali uwagę na to, iż wiele dobrego robi choćby już samo częste przyznawanie się zarówno Prezydenta, jak i Pani Prezydentowej do ich harcerskich rodowodów. Prezydent stwierdził ponadto, że wielką promocją harcerstwa może być Międzynarodowy Zlot Skautów Jamboree w 2023 r., o którego organizację zabiega Polska.

W odniesieniu do poruszanych kwestii uproszczenia przepisów utrudniających działanie zgodnie metodą harcerską oraz pomocy w ułatwianiu kontaktów z władzami padła deklaracja uważnego przyglądania się inicjatywom harcerskich organizacji i aktywnego zaangażowania w dobre pomysły stamtąd płynące.
 

  
  Wspólne śpiewanie
Miłym akcentem ogniska były osobiste wspomnienia Prezydenta Komorowskiego. Okazało się bowiem, że swoją przyszłą żonę poznał nad znajdującym się niedaleko jeziorem Nawionek, gdzie miał miejsce obóz ich szczepu. Uczestnicy kursu drużynowych MAK zadedykowali w związku z tymi opowieściami prezydenckiej parze bardzo ciepło przyjętą przez nich piosenkę „Harcerska miłość”.

Na zakończenie ogniska Komendantka Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Hanna Piotrowska wręczyła Prezydentowi na pamiątkę szklaną statuetkę maku, mającą przypominać o miłej wizycie na kursie MAK. Ognisko zakończył krąg harcerski i odśpiewanie „Bratniego słowa”.
 

  
Krąg braterstwa  
Prezydent Komorowski w maju objął honorowym protektoratem ruch harcerski w Polsce. Jako pierwszy protektorat nad polskim harcerstwem objął naczelnik państwa, marszałek Józef Piłsudski. Zwyczaj ten kontynuowali następnie prezydenci: Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Po 1989 roku tradycja ta odrodziła się za sprawą Lecha Wałęsy w 1993 roku; protektorat nad harcerstwem obejmowali potem kolejno Aleksander Kwaśniewski (w 1996 r.) i Lech Kaczyński (w 2008 r.).

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest pod linkiem: http://www.facebook.com/gdanska.zhp

phm. Marta Bednarska
phm. Janosz Józefczyk

zespół prasowy
Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności Chorągwi

Dzień Myśli Braterskiej

Dziś na całym świecie obchodzone jest wielkie święto przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej. W dniu urodzin naszych założycieli, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl