Druhna Maria Chodakowska odeszła na wieczną wartę

Z żalem zawiadamiamy, że 7 grudnia 2019 r. na wieczną wartę odeszła w wieku 99 lat druhna Maria Chodakowska zd. Filarska, córka Bernarda Filarskiego – współzałożyciela harcerstwa na ziemiach Wolnego Miasta Gdańska i bohatera 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm”.

Druhna Maria Chodakowska była przedwojenną harcerką i bohaterką zaangażowaną w konspiracyjną działalność w czasie II wojny światowej. Za zorganizowanie przerzutu do Szwecji kuriera polskiego rządu Jana Nowaka-Jeziorańskiego została aresztowana i odesłana do KL Stutthof. Uczestniczka Marszu Śmierci. Za swój bohaterski czyn po wojnie została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej.

Druhna Maria była honorowym członkiem i dobrym duchem 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm” im. Bernarda Filarskiego.