Dyktando, chusta i leżak

Kategorie:
Data publikacji:

Druga edycja Forum Komunikacji i Promocji zgromadziła w Gdańsku około 40 specjalistów zajmujących się promocją harcerstwa. Co działo się na tym spotkaniu?

Sobota 09.06.2018 r. przywiała uczestników gdańskiego wydarzenia ciepłą i słoneczną pogodą. Od 06:00 organizatorzy uwijali się w Domu Harcerza z ostatnimi przygotowaniami do wydarzenia, by od 09:00 rano móc rejestrować pierwszych uczestników. Gospodarzem lokalizacji było Centrum Hewelianum na szczycie Góry Gradowej, które udostępniło salę Kolumba. Dojazd nie stanowił problemu – miejsce Forum znajdowało się 5 minut drogi pieszo zarówno od dworca kolejowego, jak i autobusowego, oraz było dobrze widoczne z każdego miejsca centrum miasta.

Pierwsi uczestnicy pojawili się jeszcze przed 09:00 rano. Znakomitą większość stanowili reprezentanci chorągwi-gospodarza, bo aż 20 osób. Z sąsiedniej Kujawsko-Pomorskiej przybyła silna grupa 6 instruktorek i instruktorów, a 5 osób z odległej Śląskiej. Łódzka mogła pochwalić się trzema reprezentantami, a po jednej osobie przybyło z Dolnośląskiej, Lubelskiej, Mazowieckiej, Warmińsko-Mazurskiej oraz Wielkopolskiej. Reprezentowanych więc było 9 chorągwi, czyli większość regionów. Uczestnicy nie byli jednak skazani na jazdę z Lublina, Katowic czy Wrocławia całą noc i na identyczną „przygodę” wieczorem – dzięki uprzejmości Bunkra Harcerskiego zarządzanego przez Hufiec Gdańsk-Portowa udało się zapewnić nocleg dla chętnych zarówno przed, jak i po wydarzeniu.

O 09:30 ruszyły zajęcia. Po krótkim przywitaniu organizatorów pierwszą rzeczą której podjęli się uczestnicy było… dyktando. Uczestnicy mieli za zadanie nie pomylić się i spełnić wszystkie wymagane przez gramatykę i dotychczas funkcjonujące w harcerskim internecie „Zasady Pisowni w ZHP”. Następnie swoją grupę roboczą przeprowadził hm. Łukasz Czokajło – członek Głownej Kwatery ds. promocji. Poruszane przez niego zagadnienia dotyczyły przede wszystkim problematyki marki ZHP oraz ogólnego pomysłu na komunikowanie działalności harcerskiej. Po obiedzie zaś przeprowadzone zostały grupy robocze hm. Martyny Kowackiej (na temat aktualizacji Katalogu Identyfikacji Wizualnej) oraz hm. Jacka Grzebieluchy (na temat ochrony prawa autorskiego w ZHP). Tuż po tym przeprowadzono krótką prelekcję na temat kadry wspierającej, a następnie Rzeczniczka Prasowa ZHP podsumowała dyktando. Pogoda dopisywała, więc bez oporów część uczestników mogła skorzystać z leżaków i ułatwić procesy myślowe dotlenianiem się na zewnątrz.

Wciąż są zbierane wnioski z grup roboczych i opracowywana jest ewaluacja wydarzenia, jedno jest już teraz pewne – kadra ZHP zajmująca się promocją, niezależnie od tego czy posiada stopień instruktorski czy nie, ma powszechny głód wiedzy i głód wymiany doświadczeń. Jest szansa, że wydarzenia na skalę ogólnopolską mogą nie wystarczyć, a dyskusje na tematy poruszane na Forum sprowadzić nie dość na poziom regionalny czy lokalny, ale w ogóle wpleść w codzienną pracę instruktorów. W ramach „Dbania o dobre imię harcerstwa” przestrzeganie praw autorskich, posługiwanie się Katalogiem Identyfikacji Wizualnej w codziennej pracy czy każdorazowe przemyślenie poprawności konstruowanego komunikatu spokojnie może stanowić codzienność pracy instruktora. Jak elementarz – regulaminu mundurowego można nauczyć się raz i go przestrzegać. Z całą pewnością z kwestiami z zakresu komunikacji i promocji jest podobnie.

Jako organizator wydarzenia bardzo serdecznie dziękuję za przybycie wszystkim uczestnikom, prowadzącym, Komendzie Chorągwi Gdańskiej, Centralnej Szkole Instruktorskiej i Wydziałowi Komunikacji i Promocji Głównej Kwatery ZHP za nadzór i opiekę merytoryczną oraz ostatecznie szabowi wydarzenia: hm. Martynie Kowackiej, phm. Juliuszowi Chudzikiewiczowi, pwd. Martynie Miernickiej oraz pwd. Filipowi Bardo. Do zobaczenia następnym razem!

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
hm. Jacek Grzebielucha
Komendant Forum Komunikacji i Promocji
Związku Harcerstwa Polskiego

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności Chorągwi

Dzień Myśli Braterskiej

Dziś na całym świecie obchodzone jest wielkie święto przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej. W dniu urodzin naszych założycieli, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl