Ekologia pod żaglami – bezpłatne zajęcia

Kategorie:
Data publikacji:

Chorągiew Gdańska ZHP wraz z Harcerskim Ośrodkiem Morskim zaprasza na bezpłatne zajęcia z edukacji ekologicznej na wodach Zatoki Puckiej – „Ekologia pod żaglami”.

Głównym celem zadania jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, przybliżenie i popularyzacja wśród mieszkańców Województwa Pomorskiego wiedzy na temat ekologii Zatoki Puckiej.

Zajęcia odbywają się na jedenastoosobowych jachtach żaglowych typu Drużyna na wewnętrznych wodach Zatoki Puckiej ( okolice Pucka, Swarzewa i Władysławowa). Zajęcia te będą się odbywać do października 2018 w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku z wykorzystaniem pomocy naukowych tj.: podręczne zestawy przeznaczone do szybkiej i prostej analizy wody metodą kolorymetryczną (wg skali barwnej), testery pH, sieci planktonowe, podbieraki, itp.

Uczestnicy projektu o umówionej godzinie stawiają się na miejscu zajęć, gdzie następuje omówienie zajęć. Udajemy się na praktyczne zajęcia na jachtach z instruktorami. Pobieramy próbki wody, analizujemy wodę pod kątem chemicznym, prowadzimy połowy organizmów wodnych, obserwacje ekosystemu zatoki; w tym obserwacje miejsc żerowania i odpoczynku dla rzadkich gatunków ptaków migrujących wzdłuż polskiego wybrzeża, mierzymy także przeźroczystość wody. Uczestnicy projektu podczas tych zajęć zdobędą oprócz wiedzy ekologicznej – podstawowe umiejętności żeglarskie – będą mieli okazję samodzielnie poprowadzić jacht oraz nauczyć się podstawowych węzłów. Po zakończeniu pływania w jednej z sal Harcerskiego Ośrodka Morskiego omawiamy dokładnie pobrane organizmy, wyniki kolometrycznej analizy wody, badamy pH oraz obserwujemy złowione okazy.

Ponadto udajemy się na edukacyjny spacer po ośrodku, poznając tajniki wykorzystania energii odnawialnej, oraz zdobywamy wiedzę na temat działalności człowieka związanej z projektowaniem i wznoszeniem obiektów budowlanych przyjaznych środowisku -– żywa lekcja biologii, chemii, geografii.

Cały blok trwa ok. 4 godzin.

Zapraszamy do skorzystania z oferty.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach 9:00 – 13:00

Program:

– Rozpoczęcie zajęć (zbiórka) – namiot na plaży Harcerskiego Ośrodka Morskiego

– Omówienie zajęć

– Zajęcia na wodzie i na terenie ośrodka

– Podsumowanie i omówienie zajęć

Zapisy: Drogą mailową – hom@hompuck.org – po wcześniejszej rezerwacji terminu zajęć. Potwierdzeniem rezerwacji będzie mail zwrotny, po otrzymaniu wypełnionej karty uczestnictwa w zajęciach oraz listy uczestników.

Karta zgłoszenia i wykaz uczestników – karta zgłoszenia uczestnistwa w zajęciach eko i wykaz uczestników

Zapraszamy grupy 20 lub 40 osobowe wraz z opiekunami (klasy 4-8 szkół podstawowych, gimnazjum, szkoły ponadpodstawowe).

Łódź „Drużyna” – sternik + 9 uczestników + 1 opiekun grupy

Ubiór -> Odpowiedni do warunków pogodowych, kurtki przeciwdeszczowe, ciepły sweter, obuwie zamknięte z miękką podeszwą

W razie niesprzyjających warunków pogodowych organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji zajęć lub zmiany terminu.

Informacje – 502 674 698 e-mail – hom@hompuck.org

Serdecznie zapraszamy – mamy jeszcze wolne terminy!

Chorągiew Gdańska ZHP w lipcu 2018 podpisała umowę z WFOŚIGW w Gdańsku na realizację zadania pn.: „Ekologia pod żaglami”

Koszt kwalifikowany zadania wynosi 31.920,00 zł

Dofinansowanie w ramach konkursu na zadania z zakresu edukacji ekologicznej województwa pomorskiego (edycja 2018) z WFOŚiGW Gdańsk w formie dotacji wyniesie 29 920,00 zł

HARCERSKI OŚRODEK MORSKI PUCK
ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO
Adres: 84-100 Puck ul. Żeglarzy 1
e-mail: hom@hompuck.org
www.facebook.com/HOMPuck
tel. całodobowy: 502-674-698

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl