Gdańska na Zlocie Kadry ZHP

Kategorie:
Data publikacji:

Dobiegł końca VI Zlot Kadry Związku Harcerstwa Polskiego, który odbywał się w dniach 14-18 sierpnia w Ośrodku Perkoz. To spotkanie instruktorów z całej Polski było kolejną wspaniałą okazją, by zdobytą wiedzę przekazać dalej, by rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami i przemyśleniami na temat naszej instruktorskiej pracy. W ciągu tych kilku dni instruktorzy Chorągwi Gdańskiej uczestniczyli w różnych formach kształcących i doskonalących oraz pomagali w ich organizacji.

Nad całą Letnią Akcją Szkoleniową czuwał jako komendant hm. Łukasz Kochowski. Jedną z jej części była forma „PromoLAS”, gdzie na na części „grafika” uczestnicy mieli okazję przeanalizować proces projektowania, przećwiczyć go w praktyce tworząc własne logo, zgłębić tajniki niektórych programów graficznych oraz współpracować ze specjalistami w ich dziedzinie. Udało im się również przeprowadzić rozmowy z inspirującymi ludźmi z branży architektonicznej i designerskiej. Przyjemnie i produktywnie spędzili tych kilka dni w lesie i naładowali się pozytywną energią do dalszego działania. Druga część PromoLASu, na której mieliśmy reprezentantkę z naszej chorągwi, czyli „social media i rzecznictwo” naładował harcerskie baterie uczestników i otworzył nowe spojrzenie na świat. Poprzez bezpośrednią pomoc w promowaniu akcji dziejących się podczas Zlotu Kadry uczestnicy mieli możliwość nauczyć się w praktyce tajników promocji.

Uczestnicy formy „Zagranica – level up!” rozmawiali o współpracy ze skautami z całego świata oraz o nadchodzącym zlocie European Jamboree 2020, który już w przyszłym roku odbędzie się na naszej Wyspie Sobieszewskiej. Mieli także okazję spotkać członka Komitetu Światowego WOSM – Ilyas Ismayilli. Tę formę współorganizowali hm. Robert Kawka z Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście oraz phm. Grzegorz Pardyka z Hufca ZHP Gdynia, a wśród kadry i uczestników tej formy znaleźli się reprezentanci z każdego trójmiejskiego hufca!

W ramach kursu komendantów hufców uczestnicy mieli możliwość wzięcia udział w zajęciach dotyczących budowy wspólnoty hufca, budowania zespołu komendy, wprowadzania zmian, pracy z kadrą, ale również prowadzenia dokumentacji hufca czy reagowania na sytuacje kryzysowe. Obóz nazywał się „Korzenie”, a każda nazwa zastępu nawiązywała do jakiegoś drzewa. Każdego dnia uczestnicy przypinali na liściach (z materiału) do drzewa (sznurka) cechy dobrego komendanta.

Był także kurs metodyków „Eunomia”, w komendzie którego znalazła się hm. Zofia Cebula z Hufca ZHP Gdańsk-Portowa. Dlaczego Eunomia? Bo to piętnasta planetoida Układu Słonecznego, a piętnasty cel zrównoważonego rozwoju dotyka problemów życia na lądzie i ekosystemu leśnego. Kursanci wrócili z lasami w słoiku, a w trakcie kursu poruszali kwestie takie jak planowanie pracy namiestnictwa, bycie liderem, praca z kadrą, a także praca nad sobą. Oprócz tego zbliżyli się do natury najbardziej jak się dało i spędzili jedną noc w hamakach. Drugi z kursów metodyków hufcowych przeniósł się do krainy elfów, a na obu kursach metodyków odbyły się także konsultacje dotyczące nowych instrumentów metodycznych.                                                                           

Obóz drużynowych, który współorganizowała nasza instruktorka, hm. Karolina Kornas z Hufca ZHP Tczew. Już pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności poprzez budowanie obozowiska w leśnych ostępach: rozstawianie namiotów, konstruowanie stołów i ławek bez użycia gwoździ, przygotowywanie palenisk do gotowania posiłków – wszystko to zapoczątkowało przyjazną atmosferę i rozwiało dystans, jaki dzielił pracujących ramię w ramię drużynowych oraz przyszłych drużynowych. Jako zgrana już grupa, z energią mogli rozpocząć przyswajanie wiedzy przez kolejne dni obozowego życia. A co dzień okazji do tego było mnóstwo, bo co dzień tematem przewodnim było inne zagadnienie. Tak więc filary codziennej pracy drużyny towarzyszyły im również na zlocie: rozwój, służba i braterstwo. Wszyscy zaangażowali się w kolejne stawiane przed nami zadania, zdobywając przy tym nową wiedzę dotyczącą prowadzenia drużyny, ale przede wszystkim wymieniając się doświadczeniami drużyn z różnych stron Polski. Wielogodzinne dyskusje były oczywistym potwierdzeniem, że takie spotkanie było bardzo potrzebne i mamy nadzieję, że zainspirowały niejednego instruktora do jeszcze lepszej pracy z drużyną.

Dziękujemy uczestnikom oraz instruktorom współorganizującym poszczególne formy za aktywny udział w tegorocznym Zlocie Kadry Związku Harcerstwa Polskiego oraz reprezentowanie Chorągwi Gdańskiej. Do zobaczenia na kolejnym!

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl