Wsparcie jakości pracy z grupami wiekowymi

Związek Harcerstwa Polskiego działa w oparciu o grupy metodyczne. Metodyki to systemy pracy, które dostosowują program i metody działania do psychorozwoju oraz specyficznych potrzeb i możliwości różnych grup wiekowych.

W ZHP wyróżnia się cztery główne grupy metodyczne: zuchy, harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy. Każda z tych grup ma swoje specyficzne metody pracy, programy i cele, które wspierają rozwój młodych ludzi na różnych etapach ich życia.

Metodyki ZHP

  • Zuchy (dzieci w wieku 6–10 lat) – poznają świat poprzez zabawę, wcielają się w różne role. Poprzez proste zadania uczą się samodzielności i współpracy w grupie. Poznają również podstawowe wartości i rozwijają motorykę małą.
  • Harcerze (dzieci i młodzież w wieku 10–13 lat) – uczą się poprzez zabawę i przygodę, kładąc duży nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych oraz budowanie więzi społecznych.
  • Harcerze starsi (młodzież w wieku 13–15 lat) – program dla harcerzy starszych skupia się na poszukiwaniu, samodzielności i rozwijaniu zdolności przywódczych.
  • Wędrownicy (młodzież w wieku 15–21 lat) – praca z wędrownikami koncentruje się na samorozwoju, podejmowania działań na rzecz wychodzenia do świata i społeczności lokalnej i przygotowaniu do dorosłego życia.

Wsparcie Metodyczne w Chorągwi Gdańskiej

W Chorągwi Gdańskiej wspieranie pracy w grupach wiekowych jest priorytetem. Aby zapewnić najwyższą jakość pracy wychowawczej, w chorągwi działa Zespół Wsparcia Metodycznego (ZWM). Jego celem jest dostarczanie liderom harcerskim odpowiednich narzędzi, materiałów oraz szkoleń, które pomagają w skutecznym prowadzeniu drużyn i gromad.

Symbolem Zespołu Wsparcia Metodycznego jest koło sterowe, które odzwierciedla elastyczność, umiejętność słuchania i odpowiedzialność za wspólny cel. Tak jak koło sterowe pozwala obrać właściwy cel i kierunek płynięcia, zespół wspiera instruktorów chorągwi, oferując narzędzia i wskazówki kluczowe w pracy z odpowiednich metodykach.

Działania Zespołu Wsparcia Metodycznego

Zespół Wsparcia Metodycznego w Chorągwi Gdańskiej podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu wspieranie drużynowych i instruktorów w ich codziennej pracy:

  1. Szkolenia i warsztaty – organizowane  są szkolenia i warsztaty, które umożliwiają podnoszenie kwalifikacji metodycznych, m.in. kurs metodyków hufcowych, wspieranie organizacji kursów drużynowych, szkolenie członków komend ds. pracy z kadrą. Członkowie ZWM współtworzą wraz z Macierzystą Akademią Kształcenia zespół akredytujący kursy drużynowych.
  2. Doradztwo i wsparcie – członkowie zespołu są dostępni dla instruktorów chorągwi, oferując wsparcie i doradztwo w zakresie realizacji programu wychowawczego oraz rozwiązywania bieżących problemów metodycznych.
  3. Projekty i inicjatywy, w tym coroczne Wędrownicze Jamboree On The Trail, Turniej Antka Cwaniaka oraz inne działania metodyczne.

Chcesz wiedzieć więcej o metodykach ZHP?

Przeczytaj o nich na stronie www.zhp.pl!
Zobacz, jak działają wędrownicy w Chorągwi Gdańskiej!

Partnerzy

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn
na rzecz ZHP Chorągwi Gdańskiej

72124054001111001090103068

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Przejdź do treści