W naszej organizacji wychowaniem zajmuje się wykwalifikowana i przygotowana do tej roli kadra instruktorska. To właśnie oni są najbliżej zuchów, harcerzy i wędrowników, dbają o ich bezpieczeństwo i rozwój. Rozbudzają w nich ciekawość świata, motywują i stwarzają przestrzeń do zdobywania nowych umiejętności. Osiągają to, organizując cotygodniowe zbiórki, weekendowe wyjazdy, a latem i zimą zabierają swoich podopiecznych na obozy harcerskie i zimowska.
Instruktor harcerski poświęca średnio 800 godzin rocznie na wspieranie rozwoju zuchów i harcerzy. Dba także o działanie harcerskich zespołów zadaniowych i specjalnościowych. Wolontariat to praca na rzecz lokalnej społeczności wykonywana bez wynagrodzenia, ale można ją wycenić! Działalność naszych wolontariuszy to ponad 2 845 630,80 złotych, co daje nam 101 268,00 godzin poświęconych kształtowaniu młodego pokolenia na ludzi przyjacielskich, serdecznych i gotowych do działania dla innych.
Instruktorzy harcerscy zdobywają kompetencje i umiejętności wychowawcze poprzez realizowanie prób na stopnie instruktorskie. Zdobywa się je po kolei, określając indywidualną ścieżkę swojego rozwoju zgodnie z wymaganiami i ideami stopni:
Posiadanie stopnia przewodnika jest równoznaczne z posiadaniem uprawnień wychowawcy kolonijnego, natomiast posiadanie stopnia podharcmistrza i harcmistrza poszerza ten zakres o uprawniania kierownika wypoczynku. Wynika to z zapisów ustawy o systemie oświaty.
W naszej chorągwi działa blisko 850 instruktorów, którzy codziennie skupiają się na działaniach wychowawczych, kształceniowych i wspierających realizację Misji ZHP.