Harcerska etyka środowiskowa

„Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” – interpretacja i realizacja szóstego punktu Prawa Harcerskiego zmienia się na przestrzeni lat, a w kontekście obecnego kryzysu ekologicznego i klimatycznego ma ono coraz większe znaczenie i wzywa nas do działania. 

Kontakt z naturą wpisany jest na stałe w naszą działalność, a to wymaga nauki odpowiedzialnego korzystania z zasobów planety, użytkowania terenów zielonych i poszanowania istot je zamieszkujących.

Dzięki możliwościom, jakie daje praca wychowawcza w harcerstwie, jesteśmy w stanie wykształcić nowe pokolenie osób świadomie korzystających z zasobów Ziemi i dostrzegających swój wpływ na otoczenie, w którym żyją! Przyjęta w organizacji „Polityka Środowiskowa ZHP” jest swoistym drogowskazem dla wszelkich naszych działań, a zapoznanie z tym dokumentem w Chorągwi Gdańskiej to element kursów, szkoleń i spotkań.

Edukacja ekologiczna i minimalizowanie naszego negatywnego wpływu na środowisko to zagadnienia, nad którymi już od ponad 4 lat czuwa specjalnie powołany w tym celu Zespół ds. etyki środowiskowej „Nadzieja”.

Praca zespołu polega na stałym kontakcie z instruktorami, jak również cyklicznych akcjach (np. wspólne obchody Dnia Ziemi, „Śmieciobranie”), organizowaniu warsztatów, kursów etyki środowiskowej i prowadzeniu grupy na Facebooku wspierającej drugi obieg przedmiotów. 

Co więcej, hufce Chorągwi Gdańskiej po spełnieniu założeń Polityki mogą uzyskać odznakę „Tu jest nadzieja”, a wszystkie wydarzenia organizowane na terenie chorągwi spełniające określone wymagania mogą zdobyć miano „Jesteśmy nadzieją”.

Wdrożone rozwiązania motywują instruktorów do stałej pracy nad sobą i zmniejszaniem wpływu harcerskich działań na środowisko. Dzięki wymienionym działaniom nasza chabrowa chorągiew staje się z dnia na dzień coraz bardziej zielona, z czego jesteśmy ogromnie dumni!

Profil na Facebooku

www.facebook.com/nadziejazhp

Partnerzy

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn
na rzecz ZHP Chorągwi Gdańskiej

72124054001111001090103068

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Przejdź do treści