Od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę Pomorze posiada ciekawą i bogatą harcerską historię. Harcerki i harcerze odegrali niemałą rolę w kształtowaniu i rozwoju swoich miast, kultury, sportu, żeglarstwa, turystyki oraz wychowania młodego pokolenia na przestrzeni minionych 100 lat.
Wielu harcerskich patriotów w czasie II wojny światowej poniosło śmierć lub doświadczyło prześladowania. Byli także prześladowani w czasie reżymu komunistycznego po wojnie do 1956 r. Nasi bohaterowie posiadają pomniki i tablice pamięci w wielu miejscach na Pomorzu, o które trzeba dbać i przekazywać pamięć następnym pokoleniom mieszkańców.
Zarówno w Chorągwi Gdańskiej, jak i poszczególnych hufcach działają zespoły historyczne lub instruktorzy kierujący utrwalaniem pamięci o historii harcerstwa i przekazywaniu tej wiedzy kolejnym pokoleniom.
W ramach tych działań tworzymy kroniki, zachęcamy drużyny harcerskie, by przyjmowały imiona naszych bohaterów. Opracowujemy biogramy wybitnych instruktorów ZHP, które trafiają do Harcerskiego Słownika Biograficznego, encyklopedii miast i innych wydawnictwa regionalnych i krajowych. Przygotowujemy okolicznościowe wystawy i konferencje historyczne, a także utrwalamy pamięć o zasłużonych instruktorach w formie tabliczek epitafijnych w Mauzoleum Harcerstwa w Skulsku (jedynym tego rodzaju miejscu w kraju i Europie).
Zapraszamy do naszych materiałów historycznych: biogramów naszych bohaterów i zasłużonych instruktorów oraz harcerskich miejsc pamięci.