Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa ma 65 lat

Swoje 65-lecie w ubiegłą niedzielę, 30.09.2012 r., świętowała Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa. Głównym punktem obchodów był koncert Jubilatów, który zgromadził wielu znamienitych gości, przyjaciół orkiestry, mieszkańców Tczewa i okolic. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Komendy Chorągwi oraz Komendy Hufca.

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Orkiestry. Kolejnym punktem był koncert. Warto zaznaczyć, że sala Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie wypełniona była po brzegi. Orkiestra wykonała 11 utworów. Każdy z nich został przyjęty przez publiczność gromkimi brawami. Na uroczystości nie zabrakło życzeń, gratulacji i nagród. Oficjalnie gratulowali Jubilatom m.in. prezedstawiciele miasta, powiatu i duchowieństwa.

Była to również okazja, aby wręczyć wyróżnienia. Brązowy Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" z rąk Komendantki Chorągwi hm. Hanny Piotrowskiej otrzymały druhny: phm. Magdalena Kubicka-Netka oraz phm. Sylwia Portjanko. Z kolei phm. Andrzej Netka został "Zasłużonym Instruktorem Chorągwi Gdańskiej". Wyróżnieni tytułem Przyjaciół ZHP – Chorągwi Gdańskiej zostali: Mirosław Augustyn – przewodniczący Rady Miasta Tczew, Marian Kamiński – dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, Paweł Wańdoch oraz Krystian Kamień. Uroczystość zakończył poczęstunek dla gości. Nie mogło na nim zabraknąć, jak to na urodzinach, ogromnego tortu.

Początki orkiestry sięgają 1946 roku, gdy wokół pierwszego kapelmistrza, Jana Kubickiego, zaczęła gromadzić się młodzież kochająca muzykę. Po ciężkim roku pracy, orkiestra zagrała swój pierwszy koncert. Orkiestra opiera swoją działalność na tradycji rodzinnej, bowiem już po 13 latach od powstania, batutę dyrygenta przejął syn Jana, Jerzy Kubicki, który 10 lat temu przekazał ją phm. Magdalenie Kubickiej-Netka, obecnej dyrygentce. Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki działa jako szczep składający się z dwóch drużyn artystycznych, a w działaniu wspiera ich Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są na stronie Hufca ZHP Tczew.

pwd. Klaudia Kraska
Hufiec ZHP Tczew