Harcerski start z bohaterem hufca

5 października harcerze z Hufca Puck rozpoczęli nowy rok harcerski biwakiem upamiętniającym bohaterów hufca – Obrońców Helu. Zwiedzili podczas niego m.in Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża.

Wszystko zaczęło się we Władysławowie, gdzie ugościła nas druhna hm. Danuta Torlińska. Wieczorem był wspólny kominek przypominający historię harcerstwa na ziemi puckiej. Tematyka kominka odnosiła się do rozpoczynających się w tym roku obchów 90-lecia powstania pierwszych drużyn na tym terenie.

Harcerze w Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża. Fot. nadesłana

Następnego dnia harcerze z samego rana udali się na Hel, by uczcić pamięć o bohaterach walczących tam w kampanii wrześniowej od 1 września do 2 października 1939 r. Najpierw wszyscy odwiedzili cmentarz, gdzie pod pomnikiem poległych marynarzy zapalili znicze i uhonorowali miejsce szarfą pamiątkową. Później uczestnicy biwaku udali się do Muzeum Obrony Wybrzeża.

Niewątpliwymi atrakcjami były zajęcia praktyczne na strzelnicy wojskowej oraz przejazd kolejką wąskotorową ze stanowiska artyleryjskiego B2 do stanowiska nr 3. Ostatnim punktem zwiedzania fortyfikacji była wizyta na wieży kierowania ogniem, na której kiedyś znajdował się dalmierz umożliwiający obserwacje optyczne do 50 km.

Niestety, bieg "Śladami bohaterów" po Helu – został odwołany, gdyż wszyscy byli przemoczeni, a deszcz wcale nie zamierzał przestać padać… Mimo to zadowoleni z wyprawy wróciliśmy do Władysławowa po rzeczy i drużynami udaliśmy się do domów.

pwd. Andrzej Żmijewski
Z-ca komendanta