Po raz pierwszy Hufiec ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa zorganizował Rajd Heweliusza dla swojej społeczności harcerskiej⚜
Głównym założeniem rajdu było zapoznanie członków Hufca Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, jak i harcerzy z innych środowisk z sylwetką słynnego, gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza.
Kluczowym zadaniem dla zuchów było odnalezienie gwiazdozbioru „Małego Lwa”. Zadanie zostało zlecone przez samego Heweliusza, a uczestnicy wywiązali się z niego perfekcyjnie. Dodatkowym elementem, zarówno na trasie zuchowej jak i harcerskiej była wizyta w Centrum Hevelianum na wystawie „Z Energią!” co zaowocowało poszerzeniem wiedzy w zakresie zamiany różnych form energii i reenergii.
Harcerze musieli wykazać się sprytem, podczas głównej gry miejskiej, której celem było odnalezienie i uwolnienie astronoma z rąk oprawców.️‍♂️ Po drodze, zapoznali się m.in. z zielarstwem, ratownictwem czy z podstawami budowy okrętów, co doprowadziło do uratowania cenionego gdańszczanina.☺️
Ostatnia trasa rajdu była przeznaczona dla metodyki starszoharcerskiej i wędrowniczej, a sami zainteresowani przenieśli się do świata gry komputerowej. To tam napotkali postaci z XVIII wiecznego Gdańska i rozwijali swoje umiejętności, które przenosiły ich na kolejne poziomy gry.
I Rajd Heweliusza zakończyliśmy uroczystym apelem, na którym zwycięskie patrole otrzymały zasłużone nagrody, a organizatorzy podziękowania. Mamy nadzieję, że zobaczymy się ze wszystkimi za rok, a pierwsza edycja zamieni się na dobre w tradycję!
Dziękujemy komendzie i kadrze za organizację!
Fot. Patrycja Kameć, Julia Franceson, Agata Błaszkowska, Aleksandra Czerwińska, Wioleta Majewska, Magdalena Barczak.