I Wędrownicza Noc Naukowa

Kategorie:
Data publikacji:

11 stycznia 2019 r. odbyła się w Domu Harcerza I Wędrownicza Noc Naukowa organizowana przez druha Andrzeja Wasilewskiego z Hufca ZHP Sopot.

Po szybkim wstępie i powitaniu wszystkich przeszliśmy do pierwszej prelekcji z pogranicza biologii, bajek i medycyny. Brzmi intrygująco? Jak najbardziej! Kawałki materiałów filmowych z następującym po nim opisem zachowań i możliwych schorzeń bohaterów bajki oraz ciekawostek z nimi związanych splatało się w interesującą całość dla każdej z osób na sali. Kolejna prezentacja też poruszała zagadnienia dotyczące dosłownie każdego – dotyczyła diety wegetariańskiej i jej wielu zalet, zaczynając od zdrowotnych aż do ekologicznych. Czy wiedzieliście, że nie jedząc mięsa, jesteście w stanie zaoszczędzić dużo więcej słodkiej wody, niż biorąc bardzo krótkie prysznice i rozsądnie zmywając naczynia? Ze zwierząt i chorób przeskoczyliśmy do wycieczek i geografii w podróży po rodzimych regionach Pojezierza Kaszubskiego, jego ciekawych atrakcjach zarówno geograficznych, jak i kulturowych. Prelekcja była bardzo motywująca do działania i pokazująca, że nawet tak blisko nas jest piękna natura, widoki, które są okazją do nowych przygód takich jak zwiedzanie zbiorników gazu opałowego czy chodzenie po naszym Morzu Bałtyckim suchą stopą. Ostatnią dawką wiedzy tego dnia była prezentacja o kolorach. Temat na pozór banalny, jednak przedstawiony w świetny, aktywny sposób okazał się dużo głębszy i bardziej zawiły, niż by się mogło harcerzowi wydawać. RGB, CMYK nie są już dla mnie tajemnicą.

Prezentacje zakończyły się sporo (bo ponad godzinę) później niż planowano w związku z determinacją uczestników do zdobywania nowej wiedzy. Po nich jeszcze długo odbywały się rozmowy na temat prelekcji z nowymi i starymi znajomymi. Używane przeze mnie enigmatyczne niekiedy zwroty dotyczące zagadnień poruszanych przez prelegentów są zabiegiem celowym, aby zachęcić was do wzięcia udziału w – mam nadzieję – kolejnych edycjach tego wydarzenia, bo na pewno warto!

Do zobaczenia na kolejnych edycjach!

 

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
dh Tymon Pietrzak
drużynowy V Sopockiej Drużyny harcerskiej

 

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl