INFORMACJA O ZAKOŃCZONYM PROJEKCIE EFS „SPOŁECZNE CENTRUM WSPARCIA RODZINY” NUMER PROJEKTU RPPM.06.02.02-22-0007/17

Projekt został zakończony w dniu 30 czerwca 2022 roku. Placówka Wsparcia Dziennego w formie pracy podwórkowej w Starogardzie Gdańskim, będzie funkcjonowała nadal.

Projekt był skierowany do mieszkańców obszaru rewitalizowanego (wg Uchwały nr XXV/230/2016) w Starogardzie Gdańskim. Grupę docelową stanowiło ponad 150 os, w tym dzieci, młodzież oraz dorośli zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Uczestnicy otrzymywali wsparcie w ramach Społecznego Centrum Wsparcia Rodziny (SCWR), poprzez udział w zajęciach m.in.
– Placówki wsparcia dziennego w formie specjalistycznej (jedne z Partnerów projektu),
– Placówki wsparcia dziennego prowadzona w formie podwórkowej (ZHP Chorągiew Gdańska),
– rozwijanie kompetencji kluczowych,
– warsztaty umiejętności rodzicielskich.

Celem głównym projektu była minimalizacja negatywnych zjawisk społecznych na obszarze objętym rewitalizacją poprzez zwiększenie dostępu do specjalistycznych usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę sytuacji problemowej.

Osiągnięte cele szczegółowe:

1. Objęcie wsparciem zaplanowanej liczby osób – zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, objętych usługami społ. świadczonymi w interesie ogólnym w Programie.

2. Utworzono Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny – jednostkę specjalistyczną, która była nastawiona na świadczenie usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej. Działania: Rekrutacja uczestników projektu, diagnoza potrzeb i problemów. Prowadzono zajęcia w formie warsztatów umiejętności rodzicielskich, które były przeznaczone dla grupy 30 dorosłych. Realizowano zajęcia w formie placówek wsparcia dziennego w formie: specjalistycznej i podwórkowej, działania adresowano do 120 uczestników projektu w wieku do 19 lat. Zajęcia dla uczestników były realizowane w perspektywie trzyletniej. Zadania dla poszczególnych grup uczestników były realizowane przez Partnerów z trzeciego sektora. Głównym efektem projektu było zmniejszenie negatywnych zjawisk społecznych na obszarze rewitalizowanym.

Projekt przyczynił się do realizacji Celu szczegółowego poprzez:

– zwiększenie liczby miejsc świadczenia usług społ. oraz uzupełnienie i modyfikację dotychczasowej oferty Gminy w ramach Społecznego Centrum Wsparcia Rodziny.

Placówka będzie działała w sposób ciągły – było tak w okresie realizacji projektu, jak zarówno w okresie trwałości projektu. Efektem projektu jest zmniejszenie negatywnych zjawisk społecznych na obszarze rewitalizowanym, wśród grupy szczególnie zagrożonej ubóstwem i wykluczeniem społecznym, która stanowiła grupę docelową projektu. Zamierzony cel udało się osiągnąć poprzez realizację specjalistycznych zajęć w ramach funkcjonowania SCWR w oparciu o wcześniej przeprowadzoną dogłębną diagnozę potrzeb uczestników projektu oraz o szeroką diagnozę w wymiarze społecznym i edukacyjnym przeprowadzoną przez Wnioskodawcę w 2016 r. dotyczącą sytuacji mieszkańców obszaru rewitalizowanego.

I.1 Zgodność projektu z politykami horyzontalnymi UE

Zadania były realizowane w budynku przy ul. Kościuszki 65 w Starogardzie Gdańskim, który w całości został przekazany na realizację zadań w ramach Społecznego Centrum Wsparcia Rodziny (w ramach kompleksowego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego).W ramach projektu 8.1.2 budynek został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, aby zachować zasadę równości szans. Zadania realizowane były w zróżnicowany sposób, umożliwiający dostosowanie do indywidualnych potrzeb uczestników projektu. Informacje o projekcie zostały opracowane w sposób umożliwiający odczytanie wszystkim potencjalnym kandydatom na uczestników projektu. Prowadzona strona www Wnioskodawcy spełniała międzynarodowe standard WCAG2.0. Planowanie i realizacja projektu był oparte o zasadę uniwersalnego planowania. Działania były projektowane i realizowane tak, by przynieść korzyść jak największej liczbie adresatów, w tym osobom z niepełnosprawnością. Dlatego też beneficjentami projektu były osoby pełno- i niepełnosprawne, kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli, korzystający z bezpiecznych i równościowych usług społecznych w ramach projektu.

  1. 2 Koszt przypadający na 1 uczestnika projektu nie przekroczył poziomu 20 tys. zł.
  2. 3 Projekt realizowany był w partnerstwie inst. integracji społ. z instytucją rynku pracy i org. pozarządową oraz podmiotem ekonomii społecznej, które przyczyniły się do osiągnięcia wszystkich rezultatów projektu wyrażonych poprzez wskaźniki monitorowania. Wnioskodawcą projektu była Gmina Miejska Starogard Gdański.

Wnioskodawcą projektu była:
Gmina miejska Starogard Gdański

Partnerami projektu byli:

  1. Fundacja Rozw. Edukacji i Społeczności Lokalnych „In Fortes”,
  2. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
  3. Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska.

Wszyscy partnerzy formalni zostali wyłonieni zgodnie z art. 33 ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finan. w persp. fin. 2014-2020 z dnia 11 lipca 2014 roku. Gmina dokonała wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów. Realizacja zadań przez organizacje darzone zaufaniem zgodnie z zasadą subsydiarności- przekazywanie zadań własnych gminy organizacjom pozarządowym, jeśli są one gotowe – deinstytucjonalizacja.

Wolontariat był realizowany w formie działań wspomagających organizację czasu wolnego, odrabianie lekcji, dostarczanie pozytywnych wzorców i stylów życia. W ramach wolontariatu były realizowane działanie Starszy brat/Starsza siostra oraz Mentoring społeczny. Wolontariuszami byli: studentki i studenci kierunków pedagogicznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Pomorskiej Szkoły Wyższej i studentki i studenci kierunku praca socjalna Uniwersytetu Gdańskiego; uczniowie starogardzkich szkół średnich (LO i Technikum). W ramach wolontariatu zrealizowana została także część zadań rekrutacyjnych i wstępna diagnoza w zakresie wsparcia rodziców w pełnieniu ich funkcji opiekuńczych. Wolontariuszami był psycholog i pedagog.

Trwałość efektów:

W zakresie funkcjonowania placówki wsparcia dziennego, Gmina Miejska Starogard Gdański zobowiązała się do zachowania trwałości utworzonej w ramach projektu liczby miejsc świadczenia usług społecznych po zakończeniu realizacji projektu, co najmniej przez okres odpowiadający okresowi realizacji projektu – czyli do 12.2026. Środki na utrzymanie działań zabezpieczyła Gmina Miejska Starogard Gdański. Po zakończeniu realizacji projektu nie ulega zmianie miejsce realizacji projektu w stosunku do miejsca zadeklarowanego we wniosku o dofinansowanie. W zakresie warsztatów umiejętności rodzicielskich nie przewiduje się kontynuacji zadania w komplementarnym ujęciu. Po okresie realizacji, czyli od 1.07.2022 – Gmina Miejska Starogard Gdański zobowiązuje się do utrzymania trwałości projektu w formie punktu konsultacyjnego.

Trwałość będzie utrzymana  do dnia 31 grudnia 2026 r.

Osoby zainteresowane skorzystaniem ze wsparcia, zapraszamy do kontaktu:
ZHP Chorągiew Gdańska
ul Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk
numer telefonu: 58 301 13 27, 
adres email: sekretariat@gdanska.zhp.pl
www.gdanska.zhp.pl

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl