Inicjatywy uczestników projektu

Kategorie:
Data publikacji:

W ramach projektu jego uczestnicy samodzielnie organizują inicjatywy społeczne dla członków lokalnej społeczności. Tak wspominają ich przebieg – może i was zainspirują?

Starogard Gdański, 10.11.2018

W ramach działań projektowych zorganizowaliśmy otwarcie wystawy pt. „Harcerstwo w XX- leciu międzywojennym na ziemi starogardzkiej” poszerzone o dodatkowe imprezy towarzyszące. Jedną z nich była gra miejska dla dzieci i młodzieży nt. historii naszego miasta i tutejszego ruchu harcerskiego, a także prelekcja druha Jacka Ozimka wprowadzająca do tematu wystawy dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta.

Stotthoff, 27.10.2018

W minioną sobotę podjęliśmy służbę podczas programu muzycznego STUTTHOF. APEL CIENI – koncertu zespołu Armia organizowanego w ramach obchodów odzyskania niepodległości. To historia o bólu tego miejsca i o nadziei. Nadziei, która niosła ze sobą wiarę w niepodległą i wolną Ojczyznę. W atmosferze październikowego wieczoru zabrzmiały słowa napisane w barakach, wykonane we współczesnej aranżacji muzycznej. Nasi harcerze i harcerki dopilnowali by miejsce tak ważnej pamięci, było bezpieczne dla uczestników jak i organizatorów tego podniosłego wydarzenia.

Dębnica Kaszubska, 14.10.2018

14 października odbył się w Dębnicy Kaszubskiej festyn zorganizowany przez młodzież z 42 Harcerskiej Drużyny Wielopoziomowej Biały Kieł. W imprezie wzięło udział około 40 dzieci i dorosłych, także z pobliskich miejscowości.

Głównym celem imprezy było zintegrowanie środowiska lokalnego przy okazji świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz aktywizacja młodzieży do pracy na rzecz społeczeństwa. Oba cele udało się zrealizować. Zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów. Czworo dziewcząt pod okiem instruktorów harcerskich od początku do końca odpowiadało za organizację i przebieg przedsięwzięcia. Zajęły się planowaniem, promocją wydarzenia, zakupami, organizacją i pilnowaniem przebiegu. Po wszystkim odbyło się podsumowanie, w trakcie którego przedyskutowano sukcesy i elementy do ewentualnego dopracowania.

Imprezę rozpoczął uroczysty apel wszystkich uczestników na którym wprowadzono w charakter imprezy, wyjaśniono zasady bezpieczeństwa oraz cel spotkania. Podzielono chętnych na grupy i rozdano przepisy kulinarne nawiązujące do tradycyjnej polskiej kuchni. Grupy rozeszły się do przygotowanych polowych stanowisk i rozpoczęli gotowanie. Każdy został zaangażowany – od najmłodszych sześcioletnich uczestników. Na palenisku – na ognisku gotowano zupę kartoflankę, na kuchni polowej bigos. Smażono także placki ziemniaczane i kotlety z kurczaka. Na deser jabłka z cynamonem. Wszystko w warunkach polowych. W przeciągu godziny zakończono przygotowanie dań. Zwieńczeniem imprezy była degustacja przygotowanych potraw. Każdy mógł skosztować symbolicznej porcji każdego z dań. Na zakończenie imprezy przy wspólnym kręgu, młode organizatorki wygłosiły gawędę o powstaniach w trakcie zaborów Polski. Tradycyjna harcerska iskierka zakończyła wspólny czas.

Dużym sukcesem imprezy jest współpraca, którą to udało się nawiązać pomiędzy uczestnikami, ale i organizatorkami przedsięwzięcia. Każde wspólne działanie uczy współpracy w grupie, rozwiązywania drobnych konfliktów i kreuje naturalnych liderów. W zaangażowaną młodzież zaszczepiona została potrzeba działania na rzecz szerszej społeczności, słuchania jej potrzeb i szukania rozwiązań. Wzmocniono także przywiązanie do kraju dzięki nawiązaniu imprezą do święta narodowego.

Tczew, 22.09.2018

Celem naszego festynu było zaprezentowanie mieszkańcom Tczewa, że harcerstwo nadal funkcjonuje oraz jest atrakcyjne dla młodych ludzi, ponieważ odpowiada na potrzeby współczesnej młodzieży i daje jej szansę na rozwijanie zainteresowań i pasji oraz kształtowanie własnych poglądów jako podstawie współczesnego społeczeństwa obywatelskiego. 

W ramach festynu miały miejsce następujące “stoiska”: 

  • Spotkanie z muzyką – mini warsztaty muzyczne przeprowadzone przez członków Harcerskiej Orkiestry Dętej, 
  • Konkurs “Kocham cię, Polsko – harcedition” – sprawdzający wiedzę nt. historii harcerstwa i jego wkładu w odzyskanie niepodległości, 
  • Kino – prezentacja filmów o współczesnym obliczu harcerstwa, 
  • Zdrowa żywność – jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i prowadzenia aktywnego trybu życia, 
  • Ekspresowe debaty oksfordzkie – dyskusje młodzieży na temat demokracji i wyzwań stojących przed naszym społeczeństwem, 
  • “Z hufcowego archiwum” – wystawa dawnych kronik i zdjęć, na których ci starsi i młodsi mogli się odnaleźć, 
  • “Żeglujże żeglarzu” – warsztaty żeglarskie, nauka wiązania węzłów, 
  • Kącik animatora pełen zabaw i płąsów dla najmłodszych, 
  • Gry wielkoformatowe i terenowe. 

Zakończenie festynu stanowiło ognisko tematyczne skłaniające do refleksji nt. możliwości zmieniania i kształtowania świata przez pojedyncze osoby i grupy osób. Uczestnicy poznali historie osób, które swoimi pomysłami i wizjami dokonali realnej zmiany w społeczeństwie, a także mogli zastanowić się nad swoimi “supermocami”, które mogą wykorzystać w swojej codzienności, by, korzystając z dobrodziejstw jakie niesie demokratyczne, niepodległe społeczeństwo, móc wpływa na jego oblicze.

Wejherowo, 22.09.2018

W ramach akcji Mamy Moc w Hufcu Wejherowo zorganizowano rozpoczęcie roku harcerskiego. Uroczystość miała miejsce na Placu Jakuba Wejhera, gdzie byliśmy widoczni dla lokalnej społeczności. Pierwszym punktem programu był apel rozpoczynający rok harcerski, na którym stawiły się drużyny z Wejherowa i Choczewa. W tym samym momencie aktywne były już punkty reprezentujące naszą harcerską działalność – ratownictwo i żeglarstwo. Zakupione w ramach programu artykuły umożliwiły nam przeprowadzenie zajęć z podstaw pierwszej pomocy oraz kilku ćwiczeń o tematyce marynistycznej. Pojawiło się opatrywanie ran, przeprowadzanie RKO, nauka węzłów, rzut rzutką ratowniczą i nie tylko. Celem tych stanowisk było zainteresowanie mieszkańców Wejherowa naszą działalnością, co zostało utrudnione przez ulewę, która towarzyszyła naszym działaniom. Z przygotowanych zajęć skorzystało także kilkoro harcerzy i harcerek z naszego Hufca. Poćwiczyli w ten sposób posiadane już umiejętności. 

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności

Skarpetki dla Świętego Mikołaja!

Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę nowych skarpetek  dla osób potrzebujących. Skarpetki przekażemy do Stowarzyszenie Opiekuńczo- Resocjalizacyjne „Prometeusz”. Gdyby każda osoba z Chorągwi Gdańskiej przyniosła jedną

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl