Jak było na Spartakiadzie? – Za rok też przyjedziemy!

Kategorie:
Data publikacji:
30 września 2012 r. w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku zakończyła się XLVI Spartakiada Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich. W zmaganiach spartakiadowych uczestniczyło ponad trzystu trzydziestu harcerzy z województwa pomorskiego.

Podczas trwającej od 27 września imprezy reprezentacje drużyn harcerskich rywalizowały w dyscyplinach związanych przede wszystkim z ich wodną specjalizacją. Zespoły zmagały się w takich konkurencjach jak np. regaty żeglarskie w klasach Optymist, Puck, Drużyna, regatach wioślarskich, turnieju wiedzy o morzu, biegu ratowniczym. Harcerze musieli się również wykazać umiejętnością śpiewania szant, prowadzenia nawigacji na mapach morskich. Wodnym konkurencjom towarzyszyły jednak też te nie związane bezpośrednio z morskim rzemiosłem, ale weryfikujące sprawność działania zespołowego, umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia. Wędrownicy (najstarszy pion wiekowy w ZHP) musieli np. zbudować katapultę miotającą pociski na jak najwiekszą odległość.

 
  Tabela rywalizacji. Fot. M. Kołek
– Liczba uczestników spartakiady rośnie z roku na rok. Tym razem uczestniczyło w niej aż 334 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wedrowników. Zmagania na wodzie i lądzie rozwijają zainteresowania, hartują charaktery i kształtują nawyki rywalizacji w duchu fair play. I to jest właśnie naszym głównym celem. – mówi komendantka spartakiady harcmistrzyni Weronika Pyda-Ledwoń.

W dwóch grupach wiekowych (wędrownicy i harcerze starsi) pierwsze miejsce zajęła 733 Morska Drużyna Harcerska „Panta Rhei” z Gdańska. Wśród harcerzy zwycięstwo wywalczyła  75 Wejherowska Wodna Drużyna Harcerska "Nieprzemakalni"

– Zwyciężyli jednak tak naprawdę wszyscy, którzy ukończyli rywalizację. Za rok zapraszamy na kolejną spartakiadę, gdzie będzie można poprawić wynik, a nawet stanąć na podium. – dodaje druhna komendantka.

Uczestnicy, z którymi udało mi się pozormawiać o wrażeniach z imprezy, deklarują jednogłośnie – "Za rok też przyjedziemy!"

 
Jedni z laureatów… Fot. M. Kołek  
Spartakiada Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich jest coroczną imprezą organizowaną przez Wydział Wychowania Wodnego i Morskiego Chorągwi Gdańskiej ZHP. W Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku spotyka się ze sobą około 300 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników specjalności wodnej z terenu naszego województwa. Rywalizują w czterech kategoriach wiekowych obejmujących dzieci i młodzież od 8 do 19 roku życia. Spartakiada to podsumowanie realizacji programu związanego ze specjalnością wodną w drużynach harcerskich Choragwi Gdańskiej ZHP  .

Spartakiada została zorganizowania dzięki wsparciu m.in. Urzędu Miasta Gdańska, Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz prywatnych sponsorów. Za ich pomoc w szerzeniu idei wychowania wodnego i morskiego serdecznie dziekujemy.

Filmowe migawki z imprezy można obejrzeć pod następującymi linkami:
Spartakiada HDWiŻ. Piątek. 28.09.2012 r.
Spartakiada HDWiŻ. Sobota. 29.09.2012 r.

phm. Janosz Józefczyk
rzecznik prasowy
Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl