Jesienna Gra Polowa w Lęborku

Kategorie:
Data publikacji:
W dniach 25-27 września 2015 r. harcerze z lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w 71 Rocznicę Bitwy pod Arnhem zorganizowali kolejną edycję Jesiennej Gry Polowej. Cała impreza odbywała się w Lęborku i jego okolicach. Uczestnikami gry byli harcerze ze Szczecina, Pruszcza Gdańskiego, Łeby. Wicka, Leśnic, Lęborka oraz uczniowie z gimnazjum w Garczegorzu.
 
W piątek uczestnicy mogli zwiedzić wystawę „Generał Stanisław Sosabowski dowódca I Samodzielnej Brygady Spadochronowej” i Udział lęborskich harcerzy w obchodach rocznicy Bitwy pod Arnhem” w Holandii. Wieczorem odbył się kominek pt. „Pamięci generała Stanisława Sosabowskiego”.
 
W sobotę rano uczestnicy zostali przewiezieni do 1. Lęborskiego batalionu zmechanizowany im. Gen. Jerzego Jastrzębskiego. Żołnierze przygotowali punkty szkoleniowe: składanie i rozkładanie karabinka „Beryl”, walka wręcz, patrol saperski, pętla taktyczna, ewakuacja rannych z pola walki, punkt kontrolny „Checkpoint”.
 
Po przejściu wszystkich stanowisk harcerze otrzymali rozkaz: „Anglia 21 września 1944, Operacja Market Garden, wasz pododdział ma za zadanie wsiąść do samolotu C-47 Dakota (autobus) i desantować się na zrzutowisku w miejscowości Lębork” – tak rozpoczęła się trasa gry terenowej po mieście.
Zadania na punktach gry wymagały zgrania zespołu, zaradności i kreatywności, sprawdzały również wiedzę z historii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Ciekawą atrakcją była przeprawa pontonem przez rzekę Łebę, która symbolizowała Ren, przez który w 1944r przeprawiali się polscy spadochroniarze.
Po zakończeniu gry terenowej na wszystkich czekał gorący posiłek. Po obiedzie na harcerzy czekały kolejne atrakcje. Na boisku Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych rozstawiono punkty: paralotnia, paragliding, wspinaczka na skrzynki, jazda quadem, pokaz służb mundurowych Policji Straży Granicznej i Straży Pożarnej, pokaz starego sprzętu wojskowego. Po pokazach odbyły się w szkole otwarte dla wszystkich mieszkańców warsztaty przeprowadzone przez mjr. Pawła Muszyńskiego z jednostki GROM oraz ppłk. Leszka Tanaś zajmującego się misjami ratowniczymi na całym świecie. Następnie uczestnicy udali się na wykład pana Pawła Kudzia pt. "Dopadli drania, czyli prawdziwa historia Westerplatte i bohaterskiego Tajnego Hufca Harcerzy z Gdyni". Po bardzo interesującym wykładzie odbył się uroczysty apel, na którym wręczono starszym harcerzom, którzy pomagali w organizacji Jesiennych Gier Polowych Ryngrafów i Odznak Honorowych 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego. Wieczorem organizatorzy przygotowali prezentacje:
  – „7 HDCzB w obchodach w Holandii 71 Rocznicy Bitwy pod Arnhem”
  – „Przyboczny 7 HDCzB na Światowym Skautowym Jemboree w Japonii”
 
Niedzielę rano po śniadaniem odbył się apelem, podczas którego wręczone zostały nagrody za bieg terenowy. Pierwsze miejsce na podium trasy starszoharcerskiej zajął patrol z 64 Obronnej Drużyny Starszoharcerskiej ze Szczecina, drugie patrol 102 Lęborskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Azymut”, a trzecie z 64 Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy” z Wicka. Natomiast na trasie harcerskiej zwyciężył patrol z 24 Drużyny Harcerskiej " Delta”, a drugie miejsce zajął zastęp 6 "Cień" z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów.
 
Galeria zdjęć na stronie:  www.7hdczb-lebork.pl

hm. Krzysztof Siwka
Hufiec ZHP Lębork

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl