Jubileusz hm. Jerzego Litwińskiego

W dniu 11 stycznia 2012 r. w Hufcu Malbork odbyła się Specjalna Zbiórka Kręgu Seniorów „Semper Paratus”, na której honorowano Jubileusz 85 lat druha harcmistrza Jerzego Litwińskiego. Na zbiórkę przybyły delegacje Kręgów seniorów z Gdańska , Kwidzyna i Tczewa. Władze miasta Malborka reprezentował przewodniczący Rady Miasta. Jubilat, dh Jerzy, należy do wyjątkowych instruktorów naszego Związku, bowiem wszędzie, gdzie rzucił go los, służba wojskowa i praca znajdował czas, i drogę do harcerstwa.

Urodził się w Dęblinie, tam wstąpił do zuchów, później stał się harcerzem. Tuż przed wojną awansował na stopień ćwika. Działał w Szarych Szeregach w Dęblinie. Po wojnie kontynuował pracę harcerską w Częstochowie, gdzie został po raz pierwszy w 1949 r. komendantem Hufca Harcerzy Częstochowa Miasto. W następnym roku wstąpił do wojska i z tą służbą, jak z harcerstwem, związał się na całe życie. Ukończył Szkołę Oficerską, a następnie Akademię Sztabu Generalnego WP. Jest pułkownikiem dyplomowanym w stanie spoczynku. Od 1957 r. dh Jerzy jest instruktorem Hufca Malbork. W latach 1961-1963 pełnił funkcję komendanta Hufca Malbork po raz pierwszy. W latach 1966 – 1974 wojsko skierowało go do pracy w Świdwinie. W tym nowym dla siebie środowisku, odnalazł drogę do harcerstwa. Był członkiem komendy hufca i zastępcą komendanta hufca.

Następnie po powrocie do Malborka nie mogło być inaczej, powrócił do służby instruktorskiej. Kiedy przeszedł na wojskową emeryturę w 1981 r. na dwie kolejne kadencje został ponownie wybrany komendantem Hufca Malbork. Życiowe doświadczenie komendanta i przyjazny klimat w środowisku, zaowocowały największymi sukcesami malborskiego harcerstwa. W tym okresie. Hufiec liczył prawie 3000 harcerzy (połowę stanu dzisiejszej Chorągwi). Rozbudowano bazę obozową hufca w Borach Tucholskich, nawiązano współpracę  i wymianę młodzieży  na obozach letnich ze skautami Francji, Niemiec i Norwegii. Oktawa „hufcowania” druha Litwińskiego uważana jest w środowisku za najświetniejszy okres malborskiego harcerstwa. Wieloletnia działalność instruktorska w jednym i tym samym środowisku harcerskim jest nie małym poświęceniem. Ale służbę instruktorska w różnych środowiskach, wszędzie gdzie rzuci  los lub praca, podejmują tylko prawdziwi harcerze, najlepsi z najlepszych. Takim jest, powszechnie szanowany w swoim mieście i środowisku hm. Jerzy Litwiński.

Dh Jerzy za swoją służbę i pracę społeczną odznaczony jest wieloma odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerski9m Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem za Zasługi dla ZHP

Z okazji Jubileuszu 85 lat życia, składamy Druhowi Jerzemu Litwińskiemu serdeczne podziękowania  za wytrwałą i piękną służbę w ZHP. Życzymy dobrego zdrowia i pełnej satysfakcji  z bardzo dobrze wypełnionych lat pracą dla dobra i rozwoju ukochanego Harcerstwa.

Zdjecia z Jubileuszu dostępne w galerii.

hm. Bogdan Radys

Przewodniczący Komisji Historycznej