Komunikat dotyczący pożaru na HBO „Morena”

Kategorie:
Data publikacji:

Gdańsk, 10 kwietnia 2019 r.

Do użytku mediów informacyjnych

POŻAR NA HARCERSKIEJ BAZIE OBOZOWEJ „MORENA”

Dnia 9 kwietnia 2019 roku w godzinach popołudniowych na Harcerskiej Bazie Obozowej „Morena” przy ul. Jaśkowa Dolina 77 w Gdańsku doszło do pożaru, w wyniku którego spłonęły trzy drewniane domki typu wieżyca w dwóch różnych częściach bazy. W akcji wzięło udział siedem zastępów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej. Nie ustalono, o której godzinie wybuchł pożar, jednak krótko po pojawieniu się dymu zawiadomione jednostki straży pożarnej wkroczyły do akcji gaśniczej, która zakończyła się tuż przed godziną 20:00. W wyniku pożaru nie ucierpiał żaden człowiek ani las i zwierzyna leśna zamieszkująca tereny okalające HBO „Morena”.

Harcerska Baza Obozowa „Morena” była i jest miejscem działań harcerzy z Gdańska i całej Polski. Od 1972 roku jest świadkiem spotkań i ważnych wydarzeń dla harcerskiej braci. Od kilku lat na bazie nie prowadzi się już wypoczynku dzieci i młodzieży, jednakże gości ona harcerzy podczas działań podjętych dla realizacji Misji ZHP – Dnia Myśli Braterskiej, Rajdu Rodło czy zbiórek drużyn. Aktualnie na terenie bazy działa również szkółka dla psów i fundacja, która w dni powszednie prowadzi zajęcia dla dzieci.

Chcemy uspokoić tych, którzy mają co do tego wątpliwości – mimo zmieniających się warunków bytowych Harcerska Baza Obozowa „Morena” pozostanie miejscem dla harcerzy. Trwają intensywne prace nad pozyskaniem środków i nową koncepcją przywrócenia świetności tej ostoi harcerzy w gdańskim lesie w nieco nowocześniejszej, a jednak wciąż leśnej formie. Do nowej odsłony tej części Wrzeszcza na pewno przyczyni się powstanie zbiornika retencyjnego, którego umiejscowienie planowane jest tuż przed bazą od strony ul. Jaśkowa Dolina.

Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP wraz z Komendą Hufca Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, na którego terenie znajduje się „Morena”, dołożą wszelkich starań, by incydenty takie jak pożar w dniu wczorajszym nie miały miejsca. Jesteśmy zaniepokojeni tym, że doszło do takiej sytuacji, szczególnie że mimo braku ogrodzenia bazę odwiedzali raczej zbłąkani spacerowicze szukający odpoczynku lub szlaku idącego nad bazą.

Opiekę nad bazą pełnią wolontariusze, tym mocniej dziękujemy osobie, która zauważyła i zgłosiła pożar na naszej bazie. Na chwilę obecną przyczyna pożaru pozostaje nieznana. Osoby, które pozostawały w pobliżu bazy i mogły być świadkami tego, co się wydarzyło, prosimy o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

Bardzo prosimy o nieodwiedzanie HBO „Morena” w celu obejrzenia zniszczeń z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stanowi zbliżanie się do pogorzeliska.

phm. Aleksandra Guzik
Rzecznik Prasowy
Chorągwi Gdańskiej ZHP
rzecznik@gdanska.zhp.pl

Załączniki do niniejszego komunikatu stanowią fotografie zamieszczone na stronie Chorągwi Gdańskiej ZHP

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności hufców

Start Hufca Starogard Gdański

Hufiec ZHP Starogard Gdański rozpoczął rok harcerski biwakiem w Pelplinie, który odbył się w dniach 11-13.10.2019. Drużyny dzielnie pokonywały różnego rodzaju zadania i rywalizowały o

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl