Konferencja „Bezpieczeństwo w ZHP”

13 kwietnia miało miejsce wydarzenie o bardzo ważnej tematyce dla naszej organizacji – Konferencja „Bezpieczeństwo w ZHP” o charakterze ogólnopolskim. Została ona zorganizowana przez Zespół ds. Bezpieczeństwa ZHP i odbyła się w łódzkim Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima. Na konferencję przybyło ponad 120 instruktorów z dwunastu chorągwi, którzy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat będący nieodłącznym elementem każdego harcerskiego działania.

Przy organizacji pomagali instruktorzy z naszej chorągwi: konferencję współorganizował hm. Jakub Knobelsdorf, który należy do Zespołu ds. Bezpieczeństwa ZHP, pwd. Weronika Bączek wspierała promocję wydarzenia, pwd. Julia Kurgan zadbała o wykonanie zdjęć, a pwd. Joanna Grzanka była wsparciem organizacyjnym na miejscu.

Program konferencji składał się z pięciu prelekcji, prowadzonych przez prelegentów z różnych środowisk. Pierwszą z nich była: “Odpowiedzialność instruktora za naruszenie zasad bezpieczeństwa”, na temat której wypowiadała się hm. Joanna Prokop-Struś. Dla nas, instruktorów to istotna kwestia, ściśle związana z prawem, więc warto było skupić na niej uwagę od początku konferencji, gdyż prowadząc wszelkie działania dla naszych harcerzy musimy pamiętać
o odpowiedzialności, którą ponosimy w wielu wymiarach. Następnym tematem było: „Cyberbezpieczeństwo”, o którym prelekcję poprowadził pwd. Maciej Szmit. Temat ważny ze względu na rolę mediów w dzisiejszym świecie, na co również powinniśmy zwracać uwagę w pracy z naszymi podopiecznymi. Kolejną prelekcję poprowadził jeden ze współorganizatorów konferencji, hm. Wojciech Cabaj
i dotyczyła ona bezpieczeństwa w harcówkach oraz miejscach, w których przebywają dzieci i młodzież. W tym temacie zostały poruszone kwestie związane z tym, jakie wymagania powinny spełniać pomieszczenia, w których spędzają czas nasi podopieczni tak, aby były dostosowane do sposobu użytkowania ich oraz zasad bezpieczeństwa, a w szczególności ochrony przeciwpożarowej. Tak zakończyła się pierwsza część spotkania, po której była przerwa na posiłek oraz rozmowy między panelami na tematy poruszone podczas prelekcji.

Druga część rozpoczęła się tematem: „Bezpieczne wykonywanie zadań podczas pracy harcerskiej”, na który wypowiadał się hm. Dariusz Brzuska wraz
z hm. Agnieszką Kalińską-Brzuską. W trakcie tej prelekcji w ciekawy sposób zostały poruszone aspekty związane z pracą z narzędziami podczas harcerskich form pracy. Omówione zostały zagrożenia dotyczące korzystania z różnych narzędzi przez harcerzy, a pokazanie tego uczestnikom konferencji przez prowadzącego wzbogaciło odbiór i pomogło jeszcze lepiej zidentyfikować problem. Ponadto została przekazana wiedza na temat zabezpieczenia medycznego na akcjach letnich i zimowych. Ostatnia prelekcja dotyczyła bezpieczeństwa i higieny pracy harcerskiej, a została ona poprowadzona przez hm. Marka Klimowskiego oraz hm. Artura Sarnowskiego. Podczas tego wystąpienia zostały poruszone kwestie związane ze szkoleniem, uprawnieniami kadry oraz bezpieczeństwem wolontariuszy wraz ze zwróceniem uwagi na zakres obowiązków. Dodatkowo pod koniec tej prelekcji uwzględniono wcześniej zadane przez uczestników pytania, na które odpowiadali wszyscy prelegenci.

Konferencja „Bezpieczeństwo w ZHP” była świetną okazją do spotkania instruktorów z całej Polski, umożliwiając im dyskusję na ważne tematy związane
z bezpieczeństwem w naszej organizacji, wymianę doświadczeń oraz wiedzy. Podczas konferencji zostały podjęte tematy ściśle związane z wieloma aspektami,
z którymi instruktorzy mają do czynienia w codziennej pracy harcerskiej.
Z pewnością odpowiedziała ona na wiele pytań i wątpliwości, które miał niejeden
instruktor. Konferencja skłoniła do refleksji nad tym, abyśmy dbali o bezpieczeństwo w naszej organizacji przede wszystkim poprzez poszerzanie świadomości instruktorów na temat bezpiecznego działania podczas każdej harcerskiej aktywności.

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Weronika Bączek