KURSOWE LATO Z MAKIEM

Kolejny kurs drużynowych organizowany przez Szkołę Instruktorską Chorągwi Gdańskiej ZHP Macierzysta Akademia Kształcenia za nami. Do grona absolwentów MAKu dołączyło 31 wyjątkowych osób. Kolejny raz wzajemność oddziaływań wzbogaciła zarówno uczestników, jak i kadrę kursu o nowe doświadczenia szkoleniowe.

Tegoroczny letni kurs odbywał się w terminie 10-17 sierpnia. Uczestnicy spragnieni wiedzy i nowych umiejętności obozowali w bazie Hufca ZHP Bytów, czyli w HBO „Azymut” w Rekowie.

W trzech kursach, z których każdy przygotowywał do pełnienia funkcji drużynowego w danej metodyce, wzięło udział łącznie 31 uczestników. Największą grupę stanowili reprezentanci Chorągwi Gdańskiej. Wśród uczestników byli również przedstawiciele Chorągwi Łódzkiej, Krakowskiej oraz Śląskiej.

W kursie drużynowych gromad zuchowych uczestniczyło 8 osób. Uczestnicy realizowali fabułę nawiązującą do sprawności zuchowej „Akademia Pana Kleksa”.

Kurs drużynowych harcerskich tworzyło 10 osób. Codziennie skupiali się nad własnym rozwojem nie tylko instruktorskim, ale też osobistym, czego symbolem było drzewo stworzone przez każdego kursanta. Najliczniejsza grupa przyszłych drużynowych starszoharcerskich liczyła 13 osób. Kursanci sami zdecydowali o nazwie obozu „Symbioza”, do której dopasowali obrzędowość zastępów.

Podczas ośmiu kursowych dni uczestnicy wybudowali swój obóz, stworzyli obrzędowość, brali udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów MAK. Włożyli dużo pracy w zrealizowanie wszystkich zadań kursowych.

Kurs zakończył się grą – łamigłówką, wzorowaną na grach typu „Can you escape?”, podczas której kursanci musieli rozwiązać zagadki, rozszyfrować wiadomości i tym samym zdobyć klucz dostępu do swoich dyplomów.

Nowością podczas tegorocznych kursów był dzień warsztatowy. Kursanci mogli dokonać wyboru i wziąć udział w trzech zaproponowanych zajęciach dotyczących tematyki nie tylko harcerskiej, ale takiej, która może wzbogacić warsztat drużynowego. Do wyboru były warsztaty z emisji głosu, ze współpracy z zagranicą, z korzystania z propozycji programowych, z twórczego myślenia oraz warsztaty plastyczne z tworzenia techniką decoupage oraz z robienia papieru czerpanego. Ponadto wszyscy uczestnicy kursu mieli okazję przygotować swoją niepowtarzalną koszulkę kursową.

Tegoroczne letnie kursy MAK kolejny raz okazały się niezwykle inspirującym doświadczeniem zarówno dla uczestników, jak i kadry. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wiedza i umiejętności nabyte bądź rozwinięte podczas tego tygodnia kursowego zaowocują dobrą pracą drużyn, zgodną z metodą harcerską.

hm. Alina Cyrzon
komendantka Kursu Drużynowych MAK 2016