Materiały programowe – metodyka starszoharcerska

Kategorie:
Data publikacji:
Witaj,
poniżej zostały zamieszczone materiały, które mają za zadanie pomóc w Tobie w tworzeniu zajęć dla harcerzy starszych. Są tu gotowe konspekty zbiórek, projektów, oraz kilka materiałów typowo o metodyce jak „Zarys metodyki starszoharcerskiej” oraz „Poradnik Drużynowego Drużyny Starszoharcerskiej”.
Materiały te mają służyć jako inspiracje do nowych pomysłów na pracę z drużyną i zostały starannie wyselekcjonowane z wielu dostępnych w sieci.
Jeśli sam posiadasz materiały, które mogą zainspirować osoby pracujące z harcerzami starszymi podeślij je do nas, a zostaną umieszone na stronie.
Gdy brak Tobie inspiracji i pomysłów na zbiórki skontaktuj się z Członkami Referatu, a na pewno znajdziemy jakiś ciekawy materiał, który doda Ci skrzydeł w Twej harcerskiej pracy.
 
Zapraszamy do dzielenia się swoim dorobkiem 😉
Materiały przesyłajcie na adres harcerzestarsi@gdanska.zhp.pl
Zapraszamy na naszego fanpage na facebooku www.facebook.com/HSGDA
 
Aby pobrać materiał, kliknij na jego tytuł.
 
MATERIAŁY O METODYCE


Zarys Metodyki Starszoharcerskiej – krótki opis, który ma za zadanie przybliżyć i pomóc w pełnym stosowaniu harcerskiej metody, w pracy z harcerzami starszymi. W sposób prosty i zwięzły przeprowadzi Cię przez wszystkie tajniki metodyki, którą powinieneś stosować w pracy ze swoją drużyną.
 
Poradnik Drużynowego Drużyny Starszoharcerskiej „w poszukiwaniu przygody”– najnowszy poradnik dla drużynowego, gdzie znajduje się wiele informacji między innymi o fundamentach harcerskiego wychowania, funkcjonowaniu drużyny, programie drużyny starszoharcerskiej, środowisku działania, drużynowym.


Bohaterowie Chorągwi Gdańskiej na rok harcerski 2012/2013 – hm. Maria Hrabowska – konspekt zbiórki dotyczący hm. Marii Hrabowskiej. Konspekt jest częścią propozycji programowej „Bohaterowie Chorągwi Gdańskiej”.  Zbiórka do przeprowadzenia zarówno w harcówce jak i w terenie, zawiera grę z mapą oraz quiz. Autor. phm. Łukasz Kochowski


Zbiórki o tematyce turystycznej – scenariusze 3 zbiórek dla harcerzy starszych dotyczące turystyki. Pierwsza zbiórka ma na celu zapoznanie harcerzy starszych z polskimi pasmami oraz legendami górskimi; druga dotyczy zabytków regionu, a trzecia – poznanie atrakcji turystycznych kilku polskich miast. Autorzy: pwd. Martyna Widawska, phm. Maciej Czapski, pwd. Michał Cyrkunowicz


Jak radzić sobie ze stresem – materiał do wykorzystania podczas zbiórki. Zawiera opis 3 ćwiczeń, które mają pomóc w odpowiedzi na pytanie „jak radzić sobie ze stresem?”


Turniej ludzi przedsiębiorczych – konspekt zbiórki dotyczącej przedsiębiorczości. Główną częścią zbiórki jest tytułowy turniej ludzi przedsiębiorczych, gdzie zastępy mają do wykonania szereg zadań sprawdzających umiejętności, jakie powinien mieć człowiek przedsiębiorczy.PROJEKTY STARSZOHARCERSKIE


Idea i charakterystyka projektukrótki opis tego, co powinno wiedzieć się na temat tego instrumentu metodycznego. Zawarto tam takie informacje jak: idea i charakterystyka projektu, rola drużynowego w realizacji projektu, etapy przygotowania projektu, przykładowe obszary realizacji projektu, zasady i tryb realizacji projektu.


 

Konkurs poetycki – harmonogram projektu, którego celem jest organizacja konkursu poetyckiego w gimnazjum, przy którym działa drużyna. Materiał zawiera przykładową rozpiskę zadań jakie należy wykonać, aby konkurs się odbył.

 

Ofiarność na co dzień – harmonogram projektu, którego celem jest poznanie różnych form oraz ideałów ofiarności, pokazanie, że można być ofiarnym w najmniejszej sytuacji dnia codziennego. Materiał zawiera przykładową rozpiskę zadań.
 
Projekt Szaroszeregowy – inspiracje na wykorzystanie projektu w tematyce Szarych Szeregów. Zostały tu opisane następujące pomysły: rekonstrukcja historyczna, relacja z historii. Materiał zawiera również inne pomysły na projekty starszoharcerskie w tej tematyce.

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności

Skarpetki dla Świętego Mikołaja!

Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę nowych skarpetek  dla osób potrzebujących. Skarpetki przekażemy do Stowarzyszenie Opiekuńczo- Resocjalizacyjne „Prometeusz”. Gdyby każda osoba z Chorągwi Gdańskiej przyniosła jedną

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl