Obchody 80 – lecia Hufca ZHP Rumia rozpoczęte XXXIX Rajdem Hufca

W dniach 21 – 22 kwietnia odbył się XXXIX Rajd Hufca. Wzięło w nim udział 19 patroli z hufca Rumia, których trasa wędrówki biegła od Rumi po Redę. Co spotkali na swoim szlaku?

Punkt Medyczny –  sprawdzana na nim była wiedza harcerzy, ale mogli także doszkolić się z sztucznego oddychania i masażu serca pod okiem ratownika medycznego oraz sprawdzić swoje umiejętności opatrywania złamań. zlokalizowany na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej był bardzo rozbudowany. Tutaj też mieścił się punkt pomiaru ciśnienia krwi oraz pomiaru poziomu cukru we krwi – oba pomiary bezpłatnie dla przechodniów i mieszkańców Rumi wykonywała dyplomowana pielęgniarka. Harcerze zachęcali przechodniów do badania, a chętnych nie brakowało. Z pomiaru poziomu cukru już podczas dwóch pierwszych godzin skorzystało blisko 50 osób. Punkt ten był zabezpieczany również przez harcerską grupę ratowniczą z Rumi i ratowników WOPR Powiatu Wejherowskiego.

Punkt INO, czyli krótka Impreza Na Orientację. Każdy z członków patrolu otrzymywał mapę i według zaznaczonych punktów kontrolnych biegł zaliczając je na czas. Pierwszym punktem był Kopiec Ducha Puszczy usypany podczas ubiegłorocznego rajdu z kamieni. Podczas INO każdy z harcerzy musiał dołożyć swój kamień do kopca. Całą trasę INO w rekordowym czasie 4 minut pokonali tylko dwaj harcerze z 20 RDH CzB „Reaktywacja” z Redy : Jacek Okruciński i Dawid Zdrojewski.

Leśna Strzelnica – Tam czekały na nich dwa stanowiska strzeleckie sędziowane na co dzień przez sędziów biathlonu. Na tym punkcie wielu harcerzy zaliczyło „6”.

Punkt Pionierki -umieszczony na leśnej polanie na terenie leśnictwa Marianowo. Tam Harcerze musieli popisać się umiejętnością ułożenia trzech różnych stosów ognisk, z czego jedno należało podpalić i ugotować na nim obiad dla całego patrolu. Pomysłowość harcerzy przeszła najśmielsze oczekiwania: była pomidorowa z makaronem, rosół z marchewkami, spaghetti w sosie pomidorowym, ryż z jabłkami na mleku i nawet kasza manna z owocami. W nagrodę harcerze otrzymali po drożdżówce i ruszali dalej.

Punkt Militarny –  w Redzie był całkowitym zaskoczeniem. Wszyscy mogli tam podziwiać czołgi, różne rodzaje broni, wozy bojowe i inne militarne akcesoria. Dla harcerzy przygotowano konkurencję na czas, należało nałożyć hełmofon, wskoczyć na czołg i przejść włazem górnym a wyjść włazem od czoła, podbiec do patrolu i zdjąć hełmofon. Najszybsza i niepokonana w tej konkurencji okazała się Julia Szymichowska z 20 RDHCzB „Reaktywacja” z Redy, zajęło jej to tylko 37 sekund!

Quiz Historyczny – tu harcerze zmagali się z testami z naszej 80-letniej historii, na tym punkcie również było wiele ocen celujących!
Po ciężkiej trasie patrole wracały do Domu Harcerza na gorącą grochówkę i kiełbaski pieczone przy ognisku.

Nie zapomniano o zuchach!
Równolegle do trasy na terenie Domu Harcerza w Rumi w ramach Rajdu Hufca odbywał się „Turniej Pancernych” dla naszych najmłodszych zuchów. Zuchy zaczęły króciutkim apelem o 12.00 i wyruszyły do pobliskiego lasu na grę terenową. Przeszły chrzest, na którym malowano twarze, kilkoro złożyło uroczystą Obietnicę Zucha. Dużo śpiewały, pląsały i przygotowywały plakaty ze znaczkiem Zucha. Ok. godz. 16.30 do Domu Harcerza zjechała grupa motocyklistów i harley’owców, która przewoziła nasze dzielna zuchy swoimi wielkimi maszynami. Na koniec wszystkie zuchy otrzymały nagrody i ruszyły na uroczyste ognisko.

Wieczorne śpiewogranie…
Wieczorem zuchy, harcerze i instruktorzy spotkali się w wielkim kręgu przy ognisku przygotowanym na polanie obok Miejskiego Domu Kultury w Rumi, na tzw. Korei. Przybyli również zaproszeni goście: Komendantka Chorągwi Gdańskiej hm. Hanna Piotrowska, Skarbnik Chorągwi Gdańskiej hm. Bogdan Mierzejewski, Zastępca Burmistrza Rumi Pan Marcin Fuchs, przewodniczący Rady Miejskiej w Rumi Pan Tadeusz Piątkowski i wielu innym znamienitych gości. Byli też rodzice zuchów i harcerzy, dawni instruktorzy i mieszkańcy naszego miasta. Łącznie było nas ponad 300 osób!
Harcerze przygotowali kilka atrakcji: każda drużyna prezentowała krótki program artystyczny, który również podlegał ocenie do punktacji rajdu. Akompaniował na
zespół  harcerski „Siebie Warci”, który w zeszłym roku obchodził swój 10 Jubileusz. Równolegle pod zadaszeniem harcerze serwowali wszystkim pyszną grochówkę przygotowaną specjalnie na ognisko. Ognisko prowadził Komendant Hufca hm. Bogdan Formella. Na zakończenie zaprosił wszystkich do wspólnego puszczenia światełka do nieba. W górę poszybowało 80 lampionów szczęścia przy akompaniamencie harcerskiej piosenki i życzeń z okazji 80 – lecia hufca. Po wspólnym odśpiewaniu starej harcerskiej piosenki: ”Już do odwrotu głos trąbki wzywa…” harcerze wraz z gośćmi utworzyli krąg, uścisnęli sobie dłonie i potem wspólnie wyruszyli do Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rumi, gdzie był zorganizowany nocleg.

Zakończenie i wyniki rywalizacji.
XXXIX Rajd Hufca ZHP Rumia zakończył uroczysty apel o godz. 10.00 w niedzielę. Nadano uroczyście imię Lucjana Skierki 6 Rumskiej Wodnej Drużynie Harcerskiej, nagrodzono najlepszych, a drużyny obdarowały hufiec upominkami i życzeniami z okazji 80-lecia, za które gorąco dziękujemy. Komendantką rajdu była pwd. Aleksandra Piotrowska mająca do dyspozycji 20 osobowy Sztab Rajdu.
I miejsce: puchar przechodni hufca oraz puchar dla najlepszego patrolu i nagrody rzeczowe: Patrol Nr 1 z 10 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im gen Sosabowskiego
II miejsce: puchar oraz nagrody rzeczowe: Patrol nr II z 10 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im gen Sosabowskiego
III miejsce: puchar i nagrody rzeczowe dla Patrolu nr 1 z 20 Redzkiej Drużyny Harcerskiej Czarnych Beretów „Reaktywacja”

Najlepsza harcerka w klasyfikacji indywidualnej – Julia Szymichowska z 20 Redzkiej Drużyny Harcerskiej Czarnych Beretów „Reaktywacja”.

Informację przekazała
pwd. Aleksandra Piotrowska