Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Kategorie:
Data publikacji:

Jak co roku 1 września o godzinie 4:45 na Westerplatte zawyły syreny, przypominając tragiczny moment sprzed 80 lat – moment wybuchu II Wojny Światowej. Od ponad 20 lat gdańscy harcerze wraz z władzami krajowymi, samorządowymi i mieszkańcami miasta zbierają się o tej godzinie na tym symbolicznym skrawku ziemi, aby wspólnie upamiętnić początek tego kataklizmu.

W tej podniosłej atmosferze przemawiali między innymi Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz, a Komendant Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa hm. Artur Lemański odczytał przesłanie harcerzy. Padały ważne słowa o ofiarach konfliktu, poświęceniu, tragizmie tego pokolenia i o potrzebie współpracy, pojednania, patriotyzmie bez wrogów. O obowiązku utrzymania pokoju przez kolejne pokolenia, aby hasło „NIGDY WIĘCEJ WOJNY” było wciąż wcielane w życie.

Kierując się tym hasłem, słowami Przyrzeczenia Harcerskiego oraz poczuciem obowiązku, harcerze i harcerki biorący udział w XXIV Zlot Westerplatte podjęli służbę w czasie uroczystości, między innymi jako Drużyna Reprezentacyjna Związku Harcerstwa Polskiego, wystawiając sztandary hufców i Chorągwi Gdańskiej, przy składaniu wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża oraz jako patrole medyczne.

fot. Kamil Jasiński

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl