Odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą hm. Marię Hrabowską

10 listopada 2018, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na murach Domu Harcerza odsłonięto tablicę upamiętniającą druhnę Marię Hrabowską – byłą Przewodniczącą ZHP i zasłużoną działaczkę Solidarności.

Głównym pomysłodawcą i sponsorem tablicy był hm. Bogumił Filipek, a inicjatywa została gorąco poparta przez seniorów Chorągwi Gdańskiej, którzy druhnę Marię znali i cenili.

Wśród gości obecnych na tym wydarzeniu nie zabrakło osobistości takich jak przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, zastępczyni naczelniczki ZHP hm. Justyna Sikorska, przewodnicząca Centralnej Komisji Rewizyjnej hm. Ludwika Dębicka, była wiceprzewodnicząca ZHP hm. Wanda Czarnota, była naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, a także przedstawiciel władz miasta, wiceprezydent Piotr Kowalczuk. W odsłonięciu tablicy brali udział również rodzina i przyjaciele druhny Marii.

Oprawę wydarzenia uświetniła drużyna reprezentacyjna Chorągwi Gdańskiej, odśpiewany został Hymn Związku Harcerstwa Polskiego oraz złożono kwiaty. Na miejscu nie zabrakło sztandarów Chorągwi Gdańskiej, Hufca Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, Hufca Miastko oraz reprezentacji Hufca Gdańsk-Środmieście.

Dziękujemy hm. Bogdanowi Radysowi za gawędę na temat druhny Marii i przybliżenie jej wyjątkowej osoby wszystkich obecnym – starszym, którzy może mieli okazję poznać druhnę Marię osobiście, i młodszym, którym pozostały jedynie opowieści. Dziękujemy za krótkie przemówienia druhowi Dariuszowi Supłowi oraz panu Piotrowi Kowalczukowi. Dziękujemy inspektoratowi Harcerskiej Służby Zabezpieczenia za zabezpieczenie wydarzenia oraz wszystkim obecnym w tym wyjątkowym dniu.

Jeśli będziecie pod Domem Harcerza, nie zapomnijcie przystanąć przy tablicy upamiętniającej hm. Marię Hrabowską.

Z harcerskim pozdrowieniem,
phm. Aleksandra Guzik