Po Konferencji „Hufce plus-size”

Kategorie:
Data publikacji:

Konferencja Hufców Plus Size, która odbyła się w Krakowie w terminie 02.–04. marca 2018 roku została zorganizowana z myślą o problemach i potrzebach dużych hufców, znacząco różniących się od tych, z jakimi borykają się hufce mniejsze. W Konferencji brała udział trójka instruktorów z Chorągwi Gdańskiej, z Hufca Gdańsk-Śródmieście.
Kryterium, według którego określono, które hufce są duże to zrzeszanie ponad 700 członków. W ZHP takich hufców jest 22, stanowią 7,5% wszystkich hufców, zrzeszając przy tym 21% wszystkich harcerzy i 18% instruktorów. W naszej Chorągwi jest tylko jeden hufiec, który można zaliczyć do dużych – Hufiec Gdańsk-Śródmieście. 1029 członków pozwoliło na uplasowanie się na 8. miejscu w zestawieniu hufców „plus size”.

W podróż do Krakowa wybraliśmy się w trójkę: namiestnicy H, HS i W, czyli pwd. Monika Drozdowska, pwd. Juliusz Chudzikiewicz i pwd. Mateusz Okła. Wspólnie wzięliśmy udział w spektaklu „Oberża pod złamanym groszem”, grze „harcerski geocaching”, który przygotował nas do panelu dobrych praktyk, konferencji instruktorskiej „Duże Hufce – Siła związku czy błąd statystyczny?”, nocnym zwiedzaniu Krakowa i warsztatach dotyczących marketingu. Ponadto w sobotę odbyły się panele przeznaczone dla instruktorów pełniących w hufcu różne funkcje: dla komendantów szczepów, namiestnictw, komend hufców i instruktorów do spraw pracy z kadrą.

Było to bardzo ciekawe i budujące doświadczenie. Ze względu na to, że czasem brakuje nam skali porównawczej możliwość wymiany doświadczeń pozwoliła na zweryfikowanie wielkości naszych problemów i podzielenie się rozwiązaniami. Dziękujemy tegorocznym organizatorom – hufcowi Kraków Podgórze i mamy nadzieję, że konferencja odbędzie się również za rok.

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
pwd. Monika Drozdowska
Namiestniczka Harcerska
Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście

Czuwajcie – to znaczy postępujcie tak, by móc szczęśliwie żyć.

Najnowsze wpisy

Aktualności Chorągwi

Dzień Myśli Braterskiej

Dziś na całym świecie obchodzone jest wielkie święto przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej. W dniu urodzin naszych założycieli, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave

Czytaj więcej »

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Jacek Grzebielucha jacek.grzebielucha@zhp.net.pl